Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2019, 00:00

Rast spotrebiteľských cien sa v apríli spomalil. Infláciu brzdili hlavne služby

Rast spotrebiteľských cien sa v apríli spomalil. Infláciu brzdili hlavne služby
Zdroj: Reuters

Slabšie zdražovanie v sektore služieb pomohlo zmierniť tlaky na slovenské peňaženky v jarných mesiacoch. Napriek zvoľneniu však ceny potravín aj na začiatku druhého kvartálu rástli rýchlejšie ako celková inflácia.

Spotrebiteľské ceny v apríli boli o 2,3 percenta vyššie ako v rovnakom období predošlého roka. Informoval o tom v stredu Štatistický úrad. V marci namerali štatistici infláciu na úrovni 2,7 percenta, čo bolo najprudšie zvýšenie cien za pol roka.

„Po prekvapivo silnom marcovom raste cien prekvapila spotrebiteľská inflácia v apríli opačným smerom,“ skonštatoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Minulý mesiac zlacneli alkoholické nápoje a tabak. Výrazne pomalšie rástli aj ceny v doprave a pomalšie zdražovali aj rozličné tovary a služby.


„K spomaleniu inflácie prispeli najmä ceny služby. To sa premietlo aj do spomalenia dopytovej inflácie na 1,5 percenta z marcových 2,1 percenta,“ napísal v komentári k aktuálnym štatistikám Branislav Karmažin,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.