Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2019, 00:00

Verejné budovy s obnovou zaostávajú

Modernizácia starších budov môže priniesť významné úspory energií aj peňazí v rozpočte.

Verejné budovy s obnovou zaostávajú
Zdroj: HN Pavol Funtál

Zrekonštruujete verejnú budovu na zelenšiu a celý projekt zaplatíte len ušetrenými peniazmi. Ak však zníženou spotrebou energií neznížite aj náklady na prevádzku, nemusíte zaplatiť nič. Taký je princíp, na ktorom fungujú garantované energetické služby, ktoré sú podľa odborníkov budúcnosťou znižovania spotreby energií a tiež kľúčom k dosiahnutiu cieľov európskej energetickej únie.


Už len splnenie zelených cieľov na rok 2020 totiž podľa Komisie ušetrí v Únii 117 miliárd eur. Slovensko v porovnaní s krajinami ako Nemecko či Poľsko je na tom v závislosti od „nečistých“ zdrojov relatívne dobre. No na tom, že na Slovensku existuje veľký potenciál na realizáciu energeticky efektívnych projektov, sa zhodujú zástupcovia verejného aj súkromného sektora. Doteraz sa totiž u nás rekonštruoval len zlomok zastaraných budov. Problémom bol najmä nedostatok peňazí. Situáciu majú zmeniť nové pravidlá Bruselu aj širšie možnosti financovania.


Obnovuje sa len zlomok
Podľa platformy Budovy pre budúcnosť je na Slovensku viac ako 15-tisíc verejných budov. Ako upozornila na HNkonferencii o energetickej efektívnosti riaditeľka organizácie Kateřina Chajdiaková, iba štvrtina z nich dodnes prešla obnovou. Pritom 70 percent budov čakajúcich na rekonštrukciu tvoria

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.