Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2019, 00:00

Verejné budovy s obnovou zaostávajú

Modernizácia starších budov môže priniesť významné úspory energií aj peňazí v rozpočte.

Verejné budovy s obnovou zaostávajú
Zdroj: HN Pavol Funtál

Zrekonštruujete verejnú budovu na zelenšiu a celý projekt zaplatíte len ušetrenými peniazmi. Ak však zníženou spotrebou energií neznížite aj náklady na prevádzku, nemusíte zaplatiť nič. Taký je princíp, na ktorom fungujú garantované energetické služby, ktoré sú podľa odborníkov budúcnosťou znižovania spotreby energií a tiež kľúčom k dosiahnutiu cieľov európskej energetickej únie.


Už len splnenie zelených cieľov na rok 2020 totiž podľa Komisie ušetrí v Únii 117 miliárd eur. Slovensko v porovnaní s krajinami ako Nemecko či Poľsko je na tom v závislosti od „nečistých“ zdrojov relatívne dobre. No na tom, že na Slovensku existuje veľký potenciál na realizáciu energeticky efektívnych projektov, sa zhodujú zástupcovia verejného aj súkromného sektora. Doteraz sa totiž u nás rekonštruoval len zlomok zastaraných budov. Problémom bol najmä nedostatok peňazí. Situáciu majú zmeniť nové pravidlá Bruselu aj širšie možnosti financovania.


Obnovuje sa len zlomok
Podľa platformy Budovy pre budúcnosť je na Slovensku viac ako 15-tisíc verejných budov. Ako upozornila na HNkonferencii o energetickej efektívnosti riaditeľka organizácie Kateřina Chajdiaková, iba štvrtina z nich dodnes prešla obnovou. Pritom 70 percent budov čakajúcich na rekonštrukciu tvoria nemocnice, školy či úrady. „Ide väčšinou o budovy postavené medzi rokmi 1960 a 1990. A obnovovať by sa mali stavby už po 30 až 40 rokoch,“ spresnila.


Opravy budov u nás nenapredujú dostatočným tempom – každoročne sa zrenovuje len zlomok. Lívia Vašáková, vedúca Sekcie ekonomických analýz na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku k tomu doplnila, že podľa ich štatistík sú až tri štvrtiny budov v Európskej únii energeticky zbytočne náročné, pričom každoročne sa ich zrenovuje iba 0,4 až 1,2 percenta. „Budovy v Európskej únii spotrebúvajú približne 40 percent energie a sú zdrojom 37 percent emisií skleníkových plynov. Verejné budovy by mali ísť v tomto príkladom. Šetrenie spotreby šetrí aj štátnu kasu,“ pripomenula Vašáková.


V čom je problémom, že sa nerekonštruuje vo veľkom? Jedným z dôvodov je nastavenie financovania, ale i ľudský faktor. „Nie je to iba o peniazoch. Nemáme tu dostatok ľudí, ktorí by energetike rozumeli,“ skonštatoval Juraj Zamkovský z Priateľov Zeme-CEPA s tým, že ťažšie, no oveľa efektívnejšie, je vychovať si svojich ľudí. Štát sa to snaží riešiť napríklad bezplatnými poradenskými centrami. Slovenská inovačná a energetická agentúra poskytuje bezplatné odborné energetické poradenstvo o energeticky efektívnych opatreniach a využívaní obnoviteľných zdrojov energie v rámci projektu Žiť energiou. Centrá sa nachádzajú v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a Trenčíne.


Ďalšou možnosťou je dať si projekt vypracovať externej firme. „Vieme do budovy prísť, analyzovať dáta za minulé obdobie, pozrieť sa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.