Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2019, 09:54 Aktualizované dňa 16.05.2019 o 14:02

Rázsochy zbúrajú. Táto rároha tu stojí 30 rokov, ja som si povedal, že to rozlúsknem, tvrdí Pellegrini

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská avizovala, že do desiatich dní vyhlási súťaž na projekt nemocnice.

S búracími prácami v plánovanej nemocnici na bratislavských Rázsochách by sa malo začať najneskôr na konci júna. Zmluvu o zabezpečení prác so spoločnosťou Metrostav podpísala vo štvrtok priamo v areáli ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská za účasti premiéra Petra Pellegriniho. Kalavská avizovala, že do desiatich dní vyhlási súťaž na projekt nemocnice.

Na mieste starého skeletu rozostavanej nemocnice Rázsochy chce štát vybudovať novú Univerzitnú nemocnicu Bratislava. "Vysielame jasný signál, že 30-ročná história sa ide meniť," povedal Pellegrini. Kalavská očakáva, že s výstavbou by sa mohlo začať do jedného roka. "Počas budúceho volebného obdobia by mohla byť dokončená," doplnil Pellegrini.

S búraním skeletu sa malo začať pôvodne už na jeseň minulého roka. Voči tendru za viac ako 17,5 milióna eur bez DPH však podala na Úrad pre verejné obstarávanie námietky talianska spoločnosť Despe, ktorá v ňom neuspela. Týkala sa najmä toho, či je možné znovu použiť 100 percent materiálu zo zbúraného skeletu a základov, ako to deklaroval Metrostav.

Novú nemocnicu stavia aj Penta

Ten predložil ponuku za viac ako 10,69 milióna eur a hovorí o 100-percentnej recyklácii a opätovnom využití stavebných materiálov.

Despe sa uchádzala o tender spolu so slovenskou spoločnosťou Doprastav s ponukou za viac ako 10,66 milióna eur, recyklovala by 71 percent pôvodného stavebného materiálu. O zákazku súťažil aj slovenský tandem Strabag - Destroy s ponukou za viac ako 10,08 milióna eur, recykloval by desať percent stavebného materiálu.

Novú nemocnicu v Bratislave v lokalite Bory stavia aj finančná skupina Penta. Premiér už v apríli pripustil, že nová štátna univerzitná nemocnica by za tou súkromnou na Boroch mohla meškať asi dva roky.

Postavená by tak mohla byť okolo roku 2024. Pellegrini tvrdí, že štátna nemocnica bude lepšia ako tá súkromná.

Pellegrini kritizoval exministrov aj ÚVO 

"Zo svojho okolia sme vytesnili osoby, ktorým nezáležalo na tom, aby Bratislava mala špičkovú nemocnicu. Prestaňme mať nejakú nostalgiu, že sme mali tento skelet nejako využiť. Stavať niečo nové na spráchnivených základoch nie je dobré," hovorí Pellegrini.

V minulosti bola podľa premiéra veľká skupina ľudí, ktorí robili všetko pre to, aby bol proces spomalený. "Chceli, aby bola čo najskôr dostavaná ich nemocnica,"  dodal. 

Pellegrini kritizoval Úrad pre verejné obstarávanie aj bývalých ministrov zdravotníctva za nečinnosť. "Prečo to nebúral Drucker ako veľký reformátor? Táto rároha tu stojí 30 rokov, ja som si povedal, že to rozlúsknem," povedal.

Podľa premiéra na ÚVO stoja tendre, čo spomaľuje projekty. "Mesiace a mesiace tam sú spisy. Vydieračské firmy dávajú pripomienky a zneužívajú zákon. Potom to všetko riešime a trvá to rok a pol. Úrad by mal byť odvážnejší. Pokiaľ ide o záujem štátu, majú mať odvahu prijať rozhodnutie," kritizoval premiér.

Predseda ÚVO Miroslav Hlivák by mal podľa Pellegriniho rozhodovať v prospech Slovenskej republiky. "Budem s nim o tom veľmi tvrdo rokovať. Nie je tam na to, aby sa hral na pekného a inovatívneho. On má riešiť problémy, ktoré tu máme", uzavrel predseda vlády. 

Hlivák na Pellegriniho slová reagoval s tým, že kritike nerozumie. ÚVO podľa neho splnil všetko, čo bolo jeho úlohou. "Úrad tak, ako to bolo prezentované, bol do tejto témy vťahovaný umelo," povedal Hlivák.

​Ako uviedol, ÚVO vo všetkých námietkach k verejnému obstarávaniu na búranie Rázsoch konal a vydával rozhodnutia skôr, než mu ukladá zákon. "Úrad mal strategický význam tejto súťaže na pamäti od začiatku," dodal. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.