Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2019, 00:00

Drahšie úvery nakopli stavebné sporenie

Miera ušetrených finančných aktív u nás stúpla v roku 2017 o 8,2 percenta, priemer Európskej únie je však až 9,6 percenta.

Drahšie úvery nakopli stavebné sporenie
Zdroj: Reuters

Slováci opäť objavujú chuť na sporenie. Trh ožíva vďaka sprísňovaniu kritérií na poskytovanie úverov v podaní Národnej banky Slovenska. Ak chcú totiž ľudia po novom kúpiť byt či dom, potrebujú úspory, pretože im banky celú sumu neposkytnú. Okrem šetrenia na termínovaných vkladoch v bankách sa tak do popredia opätovne dostáva aj stavebné sporenie. „Hoci od začiatku tohto roka nastali v stavebnom sporení legislatívne zmeny, ľudia prejavili začiatkom roka o nové zmluvy vyšší záujem,“ uvádza Imrich Béreš, predseda Predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne. Dodáva, že za prvý kvartál tohto roka Prvá stavebná sporiteľňa uzatvorila medziročne o 11 percent kontraktov viac.

Stavebné sporenie v kurze
Podľa odborníkov je pri stavebných sporeniach stále veľkým lákadlom štátna prémia, ktorá sa na rok 2019 zvýšila zo 66 eur na 70 eur. V roku 2019 bude dolný limit na

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.