Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2019, 00:00

Únia nám priblížila nemecké platy

Eurofondy iba vlani pokryli štvrtinu verejných investícii, v budúcnosti ich bude menej.

Únia nám priblížila nemecké platy
Zdroj: Reuters

Západ dobiehame rýchlejšie

Slováci snívajú o nemeckých platoch a dôchodkoch. Práve členstvo v Európskej únii nám ich priblížilo. Kým v roku 2004 dosahovalo slovenské HDP na hlavu iba 57 percent priemeru Európskej únie, podľa posledných dostupných údajov z roku 2017 to bolo už 76 percent.

Ako vysvetlili analytici ministerstva financií, „v prvom rade slovenskej ekonomike pomohlo, že sa otvorila, stala sa jednou z najotvorenejších ekonomík sveta“.

Práve do členských krajín EÚ smeruje 85 percent nášho exportu. Jednotný trh tak bol pre slovenské firmy výhrou. Analytik Iness Radovan Ďurana zároveň dodáva, že „samotná vízia členstva v Únii pôsobila ako motivátor, ktorý vtedajšie vlády stimuloval k žiaducim reformám“.


Európskych peňazí bude menej

Slovensku výrazne pomohli eurofondy. „V minulom období by sa bez týchto prostriedkov v takmer všetkých regiónoch takmer zastavil investičný rozvoj,“ uviedla vedúca tímu ekonomických analýz Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Lívia Vašáková.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.