Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2019, 00:00

Obchvat Bratislavy rastie na odpade. Pod diaľnicou sú sklo, káble a plasty

Diaľničný obchvat hlavného mesta rastie na vrstve špiny a odpadu.

Obchvat Bratislavy rastie na odpade. Pod diaľnicou sú sklo, káble a plasty

Analýza pôdy pod diaľnicou D4 nepotvrdila kontamináciu, ktorá by ohrozovala zdravie ľudí. Ministerstvo dopravy však našlo materiály, ktoré nie sú v súlade so stavebnými predpismi. Proti záverom skúmania sa ohradili staviteľ aj aktivisti. Kým podľa stavebníkov je všetko v poriadku, aktivisti predvídajú katastrofálne ohrozenie vodných zdrojov.

Čo ukázala analýza?
„Bolo dobratých viacero vzoriek nielen rezortom dopravy, ale aj políciou alebo samotným koncesionárom,“ potvrdila hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká. Výsledky skúmania odobratých vzoriek zatiaľ ministerstvo zverejniť nechce. K záverečnej správe sa však dostala televízia Markíza. Dokumenty dokazujú, že v pôde sa nachádzal nedovolený odpad. „V pôde našli viaceré toxické látky ako arzén, baryt a fenoly. Na stavbu diaľnice sa vozí odpad, ktorý tam nepatrí, kontrolóri našli v násypoch napríklad elektrické káble, kusy igelitu, sklo,“ konštatujú novinári.

Kde sa odpadky a špina vzali?
Zemina navozená pod diaľnicu D4 pochádza zo skládky odpadov pri obci Ivanka pri Dunaji, tvrdia aktivisti z občianskeho združenia Triblavina. „My tú skládku dlhodobo sledujeme, lebo to je čierna skládka,“ hovorí predseda združenia Milan Grozaj. Na tejto skládke preukázateľne skončila aj zemina zo stavebnej jamy novej autobusovej stanice na Mlynských nivách. Nadmernú úroveň uhľovodíkov v nej vedia doložiť. „Oni ju reálne vozili, až pokým my sme nedali trestné oznámenie. Teraz asi 10 alebo 14 dní nevozia,“ hovorí Grozaj. Kontam

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.