Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2019, 00:00

Pomocou DNA predvídame riziko

Cieľom testov je poukázať na genetické riziko, ísť za lekárom včas a nastaviť si prevenciu, uvádza v rozhovore pre HN Michaela Šišková, jedna zo zakladateľov spoločnosti DNA ERA. Podľa rozboru génov vedia zistiť, aké množstvo kávy je pre nás toxické, či na aké ochorenie máme najväčšiu predispozíciu.

Pomocou DNA predvídame riziko
Zdroj: DNA ERA

Venujete sa genotypizácii, o čo ide?

Genotypizácia je proces, v ktorom si vyberáme, ktoré miesta v DNA chceme prečítať.
Ide o technologický proces, ktorým sa detegujú malé genetické rozdiely, ktoré môžu viesť k veľkým zmenám vo fenotype, teda súhrne vonkajších znakov jedinca. Zahŕňa fyzické rozdiely, ktoré nás robia unikátnymi a tiež patologické zmeny, ktoré vedú k rôznym ochoreniam.

Rozbor DNA je na trhu pomerne častý. Zameriava sa však skôr na hľadanie našich predkov či určenie otcovstva. Prečo ste sa vy rozhodli pre inú cestu?

V súčasnosti je na zahraničnom trhu už mnoho rôznych testov DNA. Vedieť, odkiaľ pochádzame, je rozhodne veľmi zaujímavé, nám sa však zdalo oveľa dôležitejšie poznať svoje genetické riziko na rôzne ochorenia. Genetické testy nám pomáhajú správať sa k sebe zodpovednejšie. Poznať svoje riziko dnes, pracovať s tou informáciou ďalej aj s lekárom a podniknúť preventívne kroky, napríklad na zníženie rizika, vnímame ako veľmi zásadné.

Zdroj: DNA ERA

Analyzujete aj to, aký šport je pre daného človeka vhodný, či koľko kávy je vhodné denne vypiť. Prečo je to dôležité?

Existujú viaceré štatistické štúdie, v ktorých sa sledovali športovci aj nešportovci s jednotlivými génmi. Vďaka týmto štúdiám vieme povedať, že keď má človek isté varianty génov, tak má väčšiu predispozíciu, že bude vynikať buď vo vytrvalostných, alebo naopak, v silových športoch. Podobne je to aj s kofeínom. Závisí to od toho, ako rýchlo dokáže naše telo zmetabolizovať kofeín

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.