Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2019, 00:00

Slovensko nikdy nemalo nižšiu nezamestnanosť

Nezamestnanosť na Slovensku dosahuje „učebnicové“ výsledky. Firmy však upozorňujú, že chýbajú kvalifikovaní ľudia.

Slovensko nikdy nemalo nižšiu nezamestnanosť
Zdroj: TASR

Prirodzená nezamestnanosť. Ekonomická teória týmto pojmom označuje stav, keď je bez práce zhruba päť percent populácie. Slovensku trvalo bez pár mesiacov 30 rokov od pádu socializmu, kým tento status dosiahlo. Podľa čerstvých údajov Ústredia práce v apríli klesla miera evidovanej nezamestnanosti na bezprecedentných 4,9 percenta.

Chýbajú kvalifikovaní
„Je to stav, ktorý na Slovensku ešte nikdy nebol,“ povedal premiér Peter Pellegrini pri prezentácii výsledkov. Zástupcovia zamestnávateľov však vnímajú stav na trhu práce skeptickejšie. „Do dôchodku odchádzajú veľmi silné populačné ročníky a na trhu práce vzniká diera,“ uviedla pre HN Miriam Špániková, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. „Štruktúra absolventov vôbec nekorešponduje s dopytom na trhu práce. A preškoľovanie zamestnancov stojí ďalšie náklady, čím strácajú n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.