Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2019, 11:08 Aktualizované dňa 21.05.2019 o 14:53

Kmotrík odkryl karty. Podnikateľ sa priznal, že spoluvlastní dcéru bratislavských vodární

Súd vyšetruje, kto je skutočným vlastníkom Infra Services.

Kmotrík odkryl karty. Podnikateľ sa priznal, že spoluvlastní dcéru bratislavských vodární
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Podnikateľ Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku firmu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) - Infra Services.

Informuje o tom denník Sme s tým, že Kmotríkova firma Grafobal Group Development bola do zoznamu akcionárov Infra Services zapísaná v pondelok popoludní.

​V utorok dopoludnia sa na Okresnom súde Žilina začína pojednávanie. Predvolaný je aj Kmotrík, aby vypovedal o privatizácii bratislavských vodární v rokoch 2011 a 2012. Súd vyšetruje, kto je skutočným vlastníkom Infra Services.

"Kmotrík zatiaľ v protischránkovom registri nie je zapísaný ako konečný vlastník vodárenskej firmy," informuje o tom denník.

Podiel vlastnil štátny tajomník

Doteraz 49-percentný podiel vo firme vlastnil štátny tajomník ministerstva dopravy za SNS Peter Ďurček, ktorý ako advokát v minulosti pracoval pre Kmotríkovu firmu Grafobal Group.

Denník Sme spresňuje, že Ďurček nákup akcií v Infra Services v roku 2012 financoval z pôžičiek od firiem z Cypru, ktoré sú blízke Kmotríkovi a podieľajú sa na iných jeho projektoch.

Nevýhodná zmluva

Ak by firmu z registra vymazal, BVS by mohla vypovedať nevýhodnú zmluvu na údržbu vodovodov a kanalizácií, podľa ktorej ide do Infra Services každoročne 40 miliónov eur.

Zmluva platí do roku 2022. Ak sa Infra Services podarí vyhnúť výmazu z protischránkového registra, súd bude naďalej vyšetrovať, či v minulosti klamala o svojom vlastníkovi.

Dlho sa o tom hovorilo

Aktuálne zmeny v spoločnosti Infra Services, istým spôsobom zoficiálnili to, čo sa dlhodobo verejne hovorilo. Uviedlo to v reakcii hlavné mesto. "To, že prišlo k prevodu akcií z Hedinu na Grafobal tesne pred ďalším pojednávaním žilinského okresného súdu o skutočnom užívateľovi výhod v spoločnosti Infra Services, asi netreba ani zvlášť komentovať.

Je možné, že Grafobal ako nový akcionár spoločnosti Infra Services vymení členov Hedinu v predstavenstve spoločnosti Infra Services. Nových členov do predstavenstva Infra Services bude nominovať aj BVS," uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Hlavné mesto ako väčšinový akcionár BVS očakáva, že bratislavské vodárne budú rokovať s novým predstavenstvom Infra Services o zmenách a doplnkoch Rámcovej zmluvy o poskytnutí služieb - SLA, ktorú v súčasnosti považuje bratislavský magistrát za ekonomicky nevýhodnú pre BVS.

Predseda Dozornej rady BVS, starosta bratislavskej Vrakune a mestský poslanec Martin Kuruc uviedol, že zmeny v Infra Services sú pre neho "čerstvou informáciou", a preto sa mu momentálne ťažko vyhodnocuje, aký to bude mať vplyv na ďalší chod Infra Services alebo BVS.

"My ako novozvolená dozorná rada sme si dali predložiť všetky faktúry BVS a aj zmluvu s Infra Services. Na najbližšej dozornej rade, ktorá bude v júni, sa budeme snažiť rozanalyzovať, aké sú ďalšie možnosti. Bol by som rád, keby sa nám podarilo Infra Services dostať do 100-percentného vlastníctva BVS," povedal Kuruc.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.