Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2019, 14:34

Známy český portál rozbieha biznis na Slovensku, obchádza realitných maklérov

Portál bezrealitky uvádza, že v Česku sa jeho prostredníctvom uskutoční asi 20 percent všetkých predajov alebo prenájmov.

Známy český portál rozbieha biznis na Slovensku, obchádza realitných maklérov
Zdroj: Pavol Funtál

Bezrealitky, český portál zaisťujúci predaj a prenájom bez sprostredkovania realitného makléra, spustil svoju službu na Slovensku. Do troch rokov tu chce mať zhruba pätinový trhový podiel. Povedal to hovorca spoločnosti František Brož. Podľa neho má k tomu pomôcť okrem iného rekordný rast cien slovenských nehnuteľností.

"Rovnako ako u nás (v Česku, pozn. red.), aj na Slovensku úplne zbytočne ukrajujú z cien nehnuteľností realitní makléri, ktorých pridaná hodnota je teraz prinajmenšom sporná. Rast cien nehnuteľností zároveň neopodstatnene zvyšuje ich provízie, pretože reálnej práce odvádzajú čoraz menej," uviedol riaditeľ bezrealitky Hendrik Meyer.

Podľa dlhodobých štatistík najväčších realitných kancelárií je priemerná provízia makléra z každej transakcie asi päť percent. Poradenská spoločnosť Deloitte uviedla, že vlani v Česku vzrástli ceny bytov v priemere o 6,5 percenta na 57 200 korún (2 220 eur) za meter štvorcový.

Podľa Národnej banky Slovenska vzrástli vlani ceny bytov na Slovensku medziročne o 7,6 percenta na 1 334 eur za meter štvorcový. Podľa Meyera budú ceny predovšetkým v Bratislave naďalej rásť, čo považuje za ideálny moment pre vstup na trh.

"V budúcom roku by sme mali radi najmenej desaťpercentný podiel na realitnom trhu. Medzi portálmi, ktoré sprostredkúvajú predaje a prenájmy s vylúčením realitných kancelárií a maklérov, sa chceme pochopiteľne stať jednotkou," doplnil Meyer.

Portál bezrealitky uvádza, že v Česku sa jeho prostredníctvom uskutoční asi 20 percent všetkých predajov alebo prenájmov. Mesačne portál navštívi viac ako pol milióna záujemcov o bývanie. Predá sa zhruba 1000 nehnuteľností a prenajme okolo 3000 nehnuteľností mesačne, uviedol portál.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.