Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2019, 00:00

Južné Slovensko hlási výrazný úhyn včiel. Medu môže byť nedostatok

Mimoriadne teplé počasie bez zrážok prialo parazitovi klieštik včelí, ktorý znížil životnosť včelstiev po celom Slovensku.

Južné Slovensko hlási výrazný úhyn včiel. Medu môže byť nedostatok
Zdroj: HN Peter Mayer

Včelár zo Šiah mal koncom minulého roka 220 včelstiev – teda včelích rodiniek, ktorých každodenná práca pozostáva zo zhromažďovania nektáru a peľu. Na jar tohto roka mu však zostalo už iba 20 včelstiev. Postaral sa o to takzvaný klieštik včelí, parazit, ktorý mal vlani mimoriadne vhodné podmienky na vývoj v teplom a suchom počasí.

Včely, ktoré poškodil, boli oveľa menej odolné proti vírusovým ochoreniam, a tým znížil ich životnosť o jeden až dva mesiace. Kombinácia klimatických výkyvov, napadnutia včelstiev parazitom a následnej nevhodnej liečby včiel sa postarala o to, že v niektorých regiónoch na juhu Slovenska uhynuli tisícky včiel.

Viacero scenárov
Slovenský zväz včelárov zaevidoval ku koncu apríla viac než 11-tisíc uhynutých včelstiev. To je takmer päť percent z celkového počtu vyše 232-tisíc zazimovaných včelstiev členov zväzu. Na Slovensku ich je dokopy 144. Medzi najviac postihnuté regióny patria napríklad Bratislava, Pezinok, Komárno, Nitra, Prievidza, Skalica, Šahy, Šaľa, Topoľčany, Želiezovce a ď

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.