Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2019, 00:00

Platby mobilom odrádzajú zlodejov

Slováci čoraz viac siahajú po platbách prostredníctvom smartfónu či hodiniek.

Platby mobilom odrádzajú zlodejov
Zdroj: HN Peter Mayer

Slováci vlani realizovali viac ako 563 miliónov platieb platobnými kartami, z toho až 59 percent bezkontaktne. Banky zároveň evidujú aj rast platieb prostredníctvom virtuálnej karty v mobilnom zariadení. Očakáva sa, že po spustení platieb prostredníctvom Apple Pay, ktoré sa podľa informácií HN majú spustiť v najbližších týždňoch, záujem o platenie prostredníctvom telefónu porastie viac ako doteraz.

Karta verzus mobilný telefón
Bezkontaktný spôsob platieb je pre užívateľov síce pohodlný, no nesie so sebou riziko. K údajom z karty sa môžu z istej vzdialenosti dostať aj kybernetickí zločinci. Platobnú kartu teda možno nielen fyzicky ukradnúť a aspoň chvíľu ňou nakupovať, ale je tu aj nový spôsob krádeže.

Paradoxne, na vine je bezdrôtová technológia NFC uľahčujúca a zrýchľujúca platbu. Údaje z karty sa prenášajú na čítačku bezdrôtovo. Zástupcovia bankového priemyslu tvrdia, že aby útočník vedel načítať dáta, musí byť počas plánovaného útoku vzdialený od čítačky menej než päť centimetrov. Zlodeji však inštalujú rôzne zariadenia na bankomaty alebo platobné terminály a problém nastane, ak sa útočník dos

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.