Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2019, 11:01

Technológie enormne zrýchľujú vývoj, vznikajú nové modely obchodu, tvrdí Žiga

Mnohé krajiny vrátane Slovenska môže podľa neho ťažko zasiahnuť strata pracovných miest ako výsledok intenzívnej automatizácie, na druhej strane to však môže priniesť zvýšenie pridanej hodnoty a platov.

Technológie enormne zrýchľujú vývoj, vznikajú nové modely obchodu, tvrdí Žiga
Zdroj: TASR

Digitálna transformácia mnohými spôsobmi intenzívne ovplyvňuje ekonomiku. Nové technológie menia tvar hospodárstva nielen v priemyselnej produkcii. Presadzujú sa oblastí, ako umelá inteligencia, internet vecí, inteligentné mestá a digitálny obchod.

Ako informoval hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano, aj o tom diskutovali zástupcovia krajín v pracovnej skupine, ktorú v rámci ministerského zasadnutia Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) viedol minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

"Technológie enormne zrýchľujú vývoj, vznikajú nové modely obchodu, podniky môžu svojou produkciou lepšie cieliť na zákazníkov na globálnom trhu. Je to veľká príležitosť v mnohých sférach života, ale musíme sa pokúšať tento systém primerane regulovať a adekvátne reagovať," myslí si šéf rezortu hospodárstva.

Mnohé krajiny vrátane Slovenska môže podľa neho ťažko zasiahnuť strata pracovných miest ako výsledok intenzívnej automatizácie, na druhej strane to však môže priniesť zvýšenie pridanej hodnoty a platov. Účastníci rokovania skonštatovali, že práve tu je potrebné nájsť primerané a vyvážené riešenie, ktoré pomôže spoločnosti a globálnemu obchodu.

Slovensko ako prvá stredoeurópska krajina tento rok predsedá Rade OECD na úrovni ministrov. Témou zasadnutia, ktoré sa konalo 22. - 23. mája v Paríži, bolo Využitie digitálnej transformácie pre udržateľný rozvoj: príležitosti a výzvy. "Predsedníctvo v OECD je vynikajúcou príležitosťou na prezentáciu krajiny a prehĺbenie vzťahov. Myslím si, že sa nám podarilo predstaviť Slovensko tým najlepším spôsobom a jeho prácu, nasadenie a úroveň vysoko vyzdvihlo ako samotné OECD, tak aj zúčastnené krajiny," podotkol Žiga.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.