Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2019, 00:00

Ľudia míňajú za jazdené autá viac

Alternatívne pohony, či už elektromobily, alebo hybridy si získavajú čoraz viac priaznivcov, hovorí generálna riaditeľka AAA Auto Karolína Topolová.

Ľudia míňajú za jazdené autá viac
Zdroj: AAA AUTO

Autocentrá AAA AUTO majú za sebou rekordný rok. Predali ste viac ako 83-tisíc jazdených vozidiel v krajinách V4, vďaka čomu padol 11 rokov starý rekord. Prečo práve teraz?
Ekonomická situácia v štátoch Vyšehradskej štvorky, kde pôsobíme, sa každý rok zlepšuje a tento trend sa premieta aj do trhu s ojazdenými autami. Rastúce platy a znižujúca sa nezamestnanosť sú parametre, ktoré prenikajú do každej oblasti života. Ľudia vo všeobecnosti viac míňajú a doprajú si lepšie bývanie, dovolenky a, samozrejme, aj autá.

Očakávate ďalší rast či, naopak, spomalenie?
Očakávame ďalší rast. Po minuloročnom úspechu 83-tisíc predaných áut máme tento rok ambíciu pokúsiť sa dosiahnuť magickú hranicu 100-tisíc predaných kusov. Od začiatku tohto roka sme predali 32-tisíc vozidiel. Všeobecne môžeme povedať, že na každom trhu, kde pôsobíme, zaznamenávame kontinuálny rast predaja.

Skupina AURES Holding pôsobí na Slovensku, v Českej republike, v Poľsku i Maďarsku. Kde obchod s jazdenými vozidlami momentálne funguje najlepšie a prečo?
Dlhodobo sa nám najlepšie darí v Českej republike. Je to náš domáci trh, kde máme už 27-ročnú tradíciu, počas ktorej sme na predaji a výkupe uspokojili už 2,2 milióna zákazníkov. Veľmi dobre nám fungujú obchody aj v susednom Poľsku. Tam sú vzhľadom na veľkosť krajiny a počet obyvateľov obrovské možnosti. Tohtoročným cieľom pre Poľsko je predať 16-tisíc automobilov. Myslím, že je to reálne, pretože tam tento rok predávame o 75 percent áut viac než vlani. Na Slovensku máme 14 pobočiek a v priebehu 15 rokov sme tu obslúžili už 400-tisíc zákazníkov. Je to náš druhý najúspešnejší trh. Vďaka nadštandardným službám sme si vybudovali dobré meno a stali sa tak prvou voľbou, kam Slovák zamieri, ak sa rozhodne pre kúpu jazdeného auta. Náš najnovší trh predstavuje Maďarsko, kde máme štyri pobočky. Kapacitne nám nestačila pre Budapešť len jedna pobočka, takže sme otvorili aj druhú na opačnom konci mesta. Každý zo štátov V4 má svoje špecifiká, ale všeobecne môžeme povedať, že všade zaznamenávame predajný rast.


Dieselgate, prísnejšie emisné normy a nástup elektromobility. Ako tieto faktory ovplyvnili spotrebiteľské chute na trhu s jazdenými vozidlami?
Najmä pri zánovných autách vzrástol predaj benzínových motorov. Zároveň sa ľudia začínajú čoraz viac zaujímať o alternatívne pohony, ktoré sú síce o niečo drahšie, ale zato predstavujú takzvaný „pohon budúcnosti“. Napríklad Škoda plánuje v priebehu najbližších rokov uviesť na trh hneď niekoľko elektrifikovaných nových modelov. Výhody elektromotora sú napríklad v servisných nárokoch, na rozdiel od spaľovacieho agregátu nevyžaduje pravidelné výmeny oleja. A tiež nepoužíva rôzne filtre, ktoré sa inak musia pravidelne meniť.


Poklesol záujem o diesle?
V hlavnom segmente jazdených áut vo veku päť až osem rokov to ide pomaly, no pri zánovných vozidlách

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.