Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2019, 12:51

Národná banka predstavila nové eurobankovky, do obehu pôjdu zajtra

Nové bankovky majú vynovený vzhľad, zdokonalené ochranné prvky a zjednotenú výšku na výšku 50-eurovej bankovky.

Národná banka predstavila nové eurobankovky, do obehu pôjdu zajtra
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Národná banka Slovenska (NBS) spolu s ostatnými centrálnymi bankami eurozóny začne od utorka 28. mája 2019 vydávať do obehu posledné dve nominálne hodnoty zo série Európa, a to 100- a 200-eurové bankovky.

Ako povedal v pondelok v Bratislave na stretnutí s médiami Andrej Slížik, riaditeľ odboru riadenia peňažnej hotovosti NBS, uvedeniu do obehu predchádzali mnohé opatrenia smerujúce na podporu všetkých zainteresovaných strán s cieľom včasnej informovanosti, zabezpečiť prístup k novým bankovkám a podporiť adaptáciu strojov a zariadení v čo najväčšej miere.

​NBS školila zástupcov polície, bánk, finančných inštitúcií a ďalších organizácií, ktorí budú ďalej poskytovať odborné školenia o nových bankovkách na celom Slovensku.

Staré bankovky ostanú v platnosti

Ako Slížik zdôraznil, bankovky 100 a 200 eur prvej série nie je potrebné vymieňať v bankách, sú aj naďalej platné zákonné platidlo a ich výmena podobne ako predchádzajúcich nominálnych hodnôt prebehne postupne v rámci normálneho peňažného cyklu. NBS bude spolu s novými bankovkami vydávať do obehu aj zostávajúce zásoby 100- a 200-eurových bankoviek prvej série, a to až do vyčerpania ich zásob.

Uvedené bankovky sú najvyššie nominálne hodnoty série Európa a 500-eurová bankovka v tejto sérii vydaná nebude. Doteraz vydané 500-eurové bankovky aj naďalej zostávajú zákonným platidlom a môžu sa používať v peňažnom obehu.

NBS a ani ostatné centrálne banky Eurosystému ich však už do obehu nevydávajú. Celkovo pre potreby emisie bolo vytlačených 2,3 miliardy kusov 100-eurových a 0,7 miliardy nových 200-eurových bankoviek.

Vynovený vzhľad a ochranné prvky

Nové bankovky majú vynovený vzhľad, zdokonalené ochranné prvky a zjednotenú výšku na výšku 50-eurovej bankovky.
Ľudia si pravosť bankoviek môžu overiť, a to hmatom, pohľadom a naklonením.

Vyznačujú sa vyspelými bezpečnostnými prvkami, okrem iného satelitným hologramom, hologramom s portrétom mytologickej Európy, vystupujúcou tlačou a mnohým ďalším. Ako zdôraznili predstavitelia banky, ich pravosť sa dá bezpečne skontrolovať v priebehu niekoľkých sekúnd.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.