Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2019, 00:00

Posledný úsek diaľnice do Košíc vysúťažia o rok

Najväčšou brzdou výstavby diaľnic na Slovensku sú podľa analytika časté manažérske zlyhania.

Posledný úsek diaľnice do Košíc vysúťažia o rok
Zdroj: Pavol Funtál

Výstavba diaľničnej siete na Slovensku sa podľa analytikov medziročne zintenzívnila. Národná diaľničná spoločnosť pripravuje viacero stavebných súťaží aj na nadchádzajúce obdobie. Veľkolepým plánom však chýba jasná stratégia, komentuje Rastislav Cenký z Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo. „Problém vo výstavbe diaľnic a cestnej siete je ten, že je príliš ovplyvnený politikmi a nie odbornými podkladmi,“ hovorí. Manažérskym zlyhaniam by sa podľa neho dalo predísť vytvorením jasného harmonogramu. „My vieme ročne prestavať približne 800 miliónov eur. Mali by sme mať jasný plán, čo chceme v akom horizonte stavať, aby tomu predchádzali procesy prípravy,“ dodáva Cenký. Na potrebu investičného plánu výstavby diaľnic upozorňuje aj vládny Útvar hodnoty za peniaze. HN prinášajú prehľad kľúčových úsekov, ktoré budú diaľničiari súťažiť.

1. D1 v okolí Bratislavy
Najbližšie k poklepaniu základného kameňa je aktuálne križovatka diaľnice D1 a budúceho diaľničného obchvatu D4. Tender na prvú etapu stavby za viac ako šesť miliónov eur už Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila, víťaz súťaže by mal byť známy na budúci mesiac.

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.