Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2019, 00:00

Matečnú nahneval nulový vplyv odvodu

Podľa ministerky agrorezortu Gabriely Matečnej by mohli dlhodobý problém s nerovnomerným rozdeľovaním marží vyriešiť pripravované opatrenia Európskej komisie.

Matečnú nahneval nulový vplyv odvodu
Zdroj: TASR

Osobitný odvod ako bič na obchodné reťazce. Nástroj, ktorý sa snažil presadiť šéf parlamentu Andrej Danko, vyvolával niekoľko mesiacov množstvo otázok. Kým podľa ministerstva mal byť akýmsi „trestom“ pre obchodníkov, ktorí sa správajú neférovo k slovenským dodávateľom, reťazce vracali úder tým, že v prípade zavedenia odvodu budú potraviny drahšie. Situácia sa však zvrtla: odvod začiatkom apríla dostal stop najskôr od Európskej komisie a následne sa ho rozhodol zrušiť aj sám Danko.

Gabriela Matečná vtedy vyzvala reťazce, aby okamžite znížili ceny potravín o zvýšenie, ktoré mal spôsobiť osobitný odvod. Rovnaký vývoj cien očakával aj Danko. Obchodníci však už vtedy tvrdili, že k zníženiu cien nedôjde, pretože na cenotvorbu majú vplyv aj ďalšie faktory. A včera ich tvrdenia potvrdila aj Matečná, ktorá sa rozhodla porovnať ceny dvoch nákupov. Jeden urobila koncom marca, keď ešte platil odvod, a druhý o mesiac neskôr.


Výsledok bol taký, aký čakali obchodníci: ceny potravín neklesli. Práve naopak. „V dvoch reťazcoch stúpla cena nákupu o päť

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.