Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2019, 00:00

Neférové zvýhodňovanie firiem na trhu neobstojí

Etika v podnikaní a morálne zásady by mali byť prirodzenou súčasťou biznisu. Je to tak? Z praxe máme často dojem, že v dnešnom svete upriamenom na súťaž v číslach a na výkon sú etické normy skôr záťažou.

Neférové zvýhodňovanie firiem na trhu neobstojí
Zdroj: Dreamstime

Stav zodpovedného podnikania už dlhé roky sleduje Slovenská obchodná a priemyselná komora. Po tom, ako nedávno ovenčila dvoch víťazov 17. ročníka Veľkej ceny SOPK za etiku v podnikaní, odovzdala aj 18 čestných uznaní ďalším účastníkom súťaže. Piatim z nich sme položili dve otázky: 1. Aké majú vaši zamestnanci možnosti navrhovať zlepšenia v oblasti etiky? 2. Aké nedostatky vidíte v slovenskom podnikateľskom prostredí a čo by ste z hľadiska etiky, keby ste mali tie páky, zmenili ako prvé? Pozrite si, ako odpovedali.

Ľudovít Francl, generálny riaditeľ Thyssenkrupp rothe erde Slovakia


1. Problematika etiky v podnikaní je naozaj veľká. Najmä v prostredí náchylnom na zákulisné dohovory, úplatky, rodinkárstvo. Náš koncern v tomto smere podniká na všetkých úrovniach kroky na ich odstránenie. Dôležité je, aby tým všetci zamestnanci žili a problémy chápali a vnímali. Potrebujeme, aby naši zamestnanci boli schopní a ochotní prijímať vlastné rozhodnutia na základe jasných princípov. Naše heslo je: radšej neprijmeme zákazku alebo benefit, ak je za nimi skryté riziko porušenia etických alebo compliance noriem. Dôležitý je však osobný príklad vedúcich. Preto máme vo firme compliance manažérov a dôverníkov. No myslím si, že každá firma je len zrkadlom spoločnosti, v ktorej žijeme. Ľudia, občania, zamestnanci často len nasledujú príklady z denného života spoločnosti, firmy a rodiny. Celkovo je to nikdy sa nekončiaci proces, kde je nám jasná anamnéza, ale forma terapie je dlhodobá.


2. Zodpovedné podnikanie pokrýva nielen úplatkárstvo, ale napríklad

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.