Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2019, 00:00

Polovica firiem bude fungovať v novom režime

Tripartita včera schválila novelu o dani z príjmov, na malých podnikateľov čakajú výhody.

Polovica firiem bude fungovať v novom režime
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Ak v súčasnosti podnikateľove výdavky presiahnu príjmy, dosiahne takzvanú daňovú stratu. O jej výšku si potom v nasledujúcich rokoch môže znížiť daňový základ. Pravidlá sú však nastavené tak, že sa to môže robiť iba postupne, a často sa tak stáva, že veľká časť zo straty upadne do zabudnutia. To by sa však malo už od budúceho roka zmeniť a malí podnikatelia si budú môcť uplatniť celú daňovú stratu už v nasledujúcom roku. Aj to jedna zo zmien obsiahnutých v novele zákona o dani z príjmov, ktorú včera schválila tripartita. Tá zavádza viacero výhod pre malých podnikateľov a živnostníkov.


Väčšia sloboda v odpisovaní
Za jednu z najdôležitejších pokladá Radovan Ihnát zo Slovenskej komory daňových poradcov práve upravenie pravidiel v súvislosti s daňovou stratou. „Navrhovaná novela prináša pre daňovníkov viaceré pozitívne zmeny. Osobitne by som vypichol režim uplatňovania daňových strát, keď súčasný režim je skutočne pre daňovníkov veľmi nevýhodný,“ poukázal. Teraz totiž treba stratu odpočítavať rovnomerne postupne počas štyroch za sebou nasledujúcich roko

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.