Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2019, 12:10

Vládna investičná agentúra SARIO prilákala vlani najmenej investícií od roku 2014

Najväčším novým zahraničným investorom na Slovensku za posledné roky bola anglická automobilka Jaguar Land Rover.

Vládna investičná agentúra SARIO prilákala vlani najmenej investícií od roku 2014
Zdroj: Reuters

Slovenská vládna investičná agentúra SARIO vlani prilákala do krajiny najmenej investícií od roku 2014. Vyplýva to z výročnej správy agentúry, ktorá okrem iného komunikuje so zahraničnými investormi. Agentúra uviedla, že sa jej podarilo plniť ciele pri získavaní projektov s vyššou pridanou hodnotou a do regiónov s vyššou nezamestnanosťou.

Agentúra vlani uzavrela 26 investičných projektov v hodnote 319 miliónov eur, zatiaľ čo v predchádzajúcom roku to bolo 33 investičných zámerov v objeme 492 miliónov eur.

Vlani by dohodnuté investičné projekty na Slovensku mohli vytvoriť asi 4180 pracovných miest. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje pokles o viac ako polovicu.

Najväčším novým zahraničným investorom na Slovensku za posledné roky bola anglická automobilka Jaguar Land Rover, ktorá vlani začala výrobu vo svojej novej továrni pri Nitre. Investovala do nej 1,4 miliardy eur.

Vlani mala slovenská vládna agentúra rozpracovaných celkom 70 investičných projektov zhruba za 2,7 miliardy eur, ktoré by v prípade realizácie znamenali vytvorenie 24 tisíc pracovných miest.

Miera nezamestnanosti tento rok klesla na novodobé minimá pod hranicu piatich percent, firmy sa dlhodobo sťažujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Bankový dom UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia vo svojej skoršej analýze uviedol, že prílev zahraničných investícií na Slovensko v rokoch 2014 až 2018 bol najnižší zo všetkých krajín strednej a východnej Európy. Nižšiu atraktivitu Slovenska u zahraničných investorov podľa banky naznačujú aj rôzne rebríčky konkurencieschopnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.