Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2019, 14:39

Okrem štátnej poisťovne je v strate aj súkromná Dôvera, od začiatku roka je to mínus 12,6 milióna

​V kladných číslach je súkromná Union zdravotná poisťovňa.

Okrem štátnej poisťovne je v strate aj súkromná Dôvera, od začiatku roka je to mínus 12,6 milióna
Zdroj: Peter Mayer

Okrem štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) je aktuálne v strate aj súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera. Aktuálny výsledok hospodárenia za prvý kvartál tohto roku bol vo výške mínus 12,6 milióna eur.

"Takýto vývoj sme očakávali vzhľadom na to, že finančné zdroje systému nezodpovedajú zvýšeným požiadavkám a platbám pre poskytovateľov. Ak nedôjde k dofinancovaniu sektora, bude potrebné pristúpiť k racionalizačným opatreniam," povedal PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.

Šéf poisťovne Martin Kultan sa v utorok vyjadril, že dofinancovanie sektora je praktickou ukážkou zlyhania tvorby rozpočtu.

Suma 90 miliónov eur spomínaná ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou (nominantka Smeru-SD) sa z pohľadu poisťovne nezakladá na pravde. "Teraz do sektora príde podľa našich prepočtov asi 46 miliónov eur," skonštatoval Kultan.

"Ja som nezavádzala, ja som presne povedala, z akých zdrojov pôjde 90 miliónov. Určitá časť išla z toho, že sa v parlamente schválilo zvýšenie poistenca štátu, ďalšia časť išla z predčasného splatenia dane a samozrejme, tam bol výpadok na tom, že sa predikovalo, že ekonomicky aktívnych poistencov bude viac ako v súčasnosti bolo, respektíve aká bola realita," povedala Kalavská.

VšZP vykázala za prvé štyri mesiace tohto roku stratu 19 miliónov eur. Strata podľa jej predstaviteľov súvisí s rizikami, na ktoré upozorňovali už v roku 2018, vo výnosovej oblasti a s vývojom ekonomiky i rastúcimi nákladmi vo všetkých segmentoch zdravotnej starostlivosti. VšZP uistila, že schopnosť poisťovne uhrádzať záväzky je zachovaná.

​V kladných číslach je súkromná Union zdravotná poisťovňa. Ku koncu marca 2019 zaznamenala kladný hospodársky výsledok vo výške približne jeden milión eur, spresnil jej hovorca Matej Neumann.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.