Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.05.2019, 00:00

Brzda zaberá. Rast úverov sa spomalil

Najvýraznejšie sa útlm zadlžovania prejavil pri financovaní spotreby

Brzda zaberá. Rast úverov sa spomalil
Zdroj: TASR

Pomer úspor k HDP máme najnižší v rámci EÚ. Zato dlh rastie najdynamickejšie. Druhá časť vety však už prestáva platiť. Zo správy NBS o finančnej stabilite vyplýva, že dynamika sa spomalila prvýkrát od roku 2013. Dôvodom je aj séria opatrení zo strany regulátora.

Výsledkom je, že v apríli bol objem prírastku spotrebných úverov už len 3,2 percenta z predchádzajúcich dvojciferných hodnôt. Hypotéky rástli o takmer 11 percent, aj tu však badať spomalenie dynamiky. Rozdiel nájdeme aj v životnosti oboch produktov. Spotrebáky sú len na pár rokov a tak na ich celkový objem vplýva aj ich rýchle splácanie. Naopak, hypotéky si ľudia berú na celé dekády.

Ľudia sa predzásobili


Člen Bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček vidí za spomaľovaním rastu dlhu aj efekt predzásobenia počas druhého kvartálu minulého roka – teda pred platnosťou prvej fázy obmedzení a následné sprísňovanie. „Dôležitým faktorom je aj postupné nasycovanie trhu, pričom podiel domácností s úverom v mladších vekových kategóriá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.