Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.05.2019, 12:23

Rast slovenskej ekonomiky by sa mal ku koncu roka zrýchliť, očakávajú analytici bánk

Nezamestnanosť by mala v tomto roku podľa analytikov dosiahnuť úroveň 6,2 percenta.

Rast slovenskej ekonomiky by sa mal ku koncu roka zrýchliť, očakávajú analytici bánk

Rast slovenskej ekonomiky by sa mal ku koncu tohto roka zrýchliť na 3,5 percenta. Ukázal to najnovší májový prieskum Národnej banky Slovenska medzi analytikmi komerčných bánk. Oproti aprílu 2019 analytici zlepšili odhad rastu na tento rok o 0,1 percentuálneho bodu.

Ešte v januári 2019 však očakávali rast hrubého domáceho produktu (HDP) v stálych cenách na úrovni 4,3 percenta.

V budúcom roku by sa mal rast HDP v stálych cenách spomaliť na 3,2 percenta. Ani v májovom prieskume tento odhad analytici nezmenili a ponechali ho na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom období.

Nezamestnanosť by mala v tomto roku podľa analytikov dosiahnuť úroveň 6,2 percenta, jej odhad tiež oproti aprílu zlepšili o 0,1 percentuálneho bodu

Nominálne mzdy by mali rásť 6,2 percenta tempom a miera zamestnanosti by ku koncu tohto roka podľa analytikov mohla byť na úrovni jedného percenta.

Analytici sa pozreli aj na vývoj inflácie na Slovensku. Tá by podľa nich v tomto roku mala dosiahnuť 2,4 percenta a jadrová inflácia by mala byť na úrovni 2,2 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.