Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2019, 00:00

Analýza: Ako nám unikajú milióny eur z eurofondov

Zdroje prepadajú kvôli komplikovanej byrokracii či nezáujmu samospráv.

Analýza: Ako nám unikajú milióny eur z eurofondov
Zdroj: TASR

Stropkov a Michalovce budú najbližšími cieľmi výjazdových rokovaní vlády. Tieto menej rozvinuté regióny si prostredníctvom akčných plánov prilepšia o viac ako 150 miliónov. Napriek tomu, že ministri počas mimobratislavských výjazdov často prideľujú stimuly, mnoho peňazí sa do regiónov nedostane. Slovensko napríklad nestihlo vyčerpať 40 miliónov z eurofondov určených pre zaostávajúce regióny. Ešte horšie je na tom výskum. Tomu prepadlo 120 miliónov eur.


Menej peňazí na modernizáciu
Nové verzie operačných programov pre regióny a výskum ukazujú, kde sa bude kvôli nedostatočnému čerpaniu európskych peňazí škrtiť. V rámci integrovaného regionálneho operačného programu sa zoškrtá napríklad 18 miliónov, ktoré mali ísť na mobilizáciu kreatívneho potenciálu v regiónoch. Operačný program výskum a inovácie je problémami známy už takmer dva roky, od prepuknutia kauzy exministra školstva Petra Plavčana s pochybným výberom firiem. Program príde dokopy aj so spolufinancovaním o 120 miliónov eur.


Ako uvádza dokument ministerstva školstva, v dôsledku horšieho čerpania bude znížený rozsah, respektíve nebude realizovaná moder

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.