Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2019, 11:11

Finančná správa hlási úspech, odhalila miliónové daňové podvody s čínskym tovarom

V prípade zatiaľ nebol nikto obvinený, daňoví kontrolóri preverujú zaistené účtovné doklady.

Finančná správa hlási úspech, odhalila miliónové daňové podvody s čínskym tovarom
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Slovenská finančná správa oznámila rozbitie siete firiem, ktoré sú podozrivé z daňových únikov v celkovej výške šesť miliónov eur.

Informovala o tom hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová, ktorá prípad označila za jeden z väčších daňových deliktov svojho druhu. V prípade zatiaľ nebol nikto obvinený, daňoví kontrolóri preverujú zaistené účtovné doklady.

Kauza sa týka predajní so zmiešaným tovarom z Číny vo viacerých slovenských mestách, v ktorých kriminálny úrad finančnej správy vykonal razie. Obchody prevádzkuje sieť personálne prepojených firiem, ktorých účtovníctvo bolo uložené v spoločnom sídle v Bratislave.

Obchodníci podľa finančnej správy vykazovali vysoký ročný obrat a minimálne platby dane z pridanej hodnoty a dane z príjmov.

Podľa doterajších zistení kontrolórov firmy krátili dane napríklad tak, že do nákladov zahrnuli účtenky za nákup tovaru v hotovosti od dodávateľov, ktorí už nepodnikajú alebo ktorí uviedli, že s podozrivými firmami neobchodovali. Takmer každá z kontrolovaných firiem vykazovala rovnakého dodávateľa.

Vlani sa dovoz tovaru z Číny a ďalších ázijských krajín na Slovensko dostal do centra pozornosti slovenských médií kvôli správe Európskeho úradu pre boj proti podvodom.

Úrad upozornil na výpadok pri výbere ciel z dôvodu, že firmy pri dovoze údajne zámerne podhodnocovala hodnotu tovaru. Kvôli kauze rezignoval šéf  finančnej správy František Imrecze, hoci svoje pochybenie v kauze odmietol.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.