Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2019, 00:00

Kažimír prebral dohľad nad rekordnými dlhmi

Viac ako 1,4 milióna Slovákov má úver. Opatrenia NBS, ktoré by mali úverovanie regulovať, fungujú iba pomaly.

Kažimír prebral dohľad nad rekordnými dlhmi
Zdroj: TASR

Slováci sa v apríli zadlžovali najmenej za posledných päť rokov. To však neznamená, že úverový boom sa končí. Objem pôžičiek každomesačne stále rastie takmer o 10 percent. Každý dospelý obyvateľ Slovenska pritom dlhuje viac ako 8 200 eur, čo je viac ako osemnásobok priemerného zárobku. Národná banka už síce prijala množstvo opatrení, ktoré by mali tento vývoj obmedziť, ich účinok je však pomalý. V hre je ďalšie sprísňovanie úverových podmienok. O tom však už bude rozhodovať Banková rada s novým mužom na čele – Peter Kažimír v pondelok oficiálne prebral zodpovednosť za jednu z najkľúčovejších inštitúcií pre našu ekonomiku.


Státisíce Slovákov v dlhu
Odchádzajúci guvernér Jozef Makúch v nedávnom rozhovore pre HN uviedol, že Národná banka situáciu monitoruje. „Opatrenia nabiehajú postupne. Ak uvidíme, že ich výsledok nespĺňa očakávania, urobíme viac,“ povedal Makúch. Kažimír na otázku

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.