Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2019, 00:00

Unikát neďaleko Bratislavy. Ľudí na farme nahradia roboty

Chronický nedostatok pracovníkov prinútil farmu investovať tri milióny eur do prvej plne robotickej farmy na Slovensku.

Unikát neďaleko Bratislavy. Ľudí na farme nahradia roboty
Zdroj: TASR

Nepotrebujú plat, obednú prestávku, letnú dovolenku a môžu pracovať nonstop. V čase, keď je pre slovenských poľnohospodárov čoraz väčší problém zohnať zamestnancov, sú pre nich roboty záchranou. Svoje o tom vedia aj štyri slovenské farmy, ktoré investovali do „samoobslužného dojenia kráv“. Poľnohospodárske družstvo v Šenkviciach sa však chystá zájsť ešte ďalej. A chystá sa zrobotizovať aj ďalšie činnosti. Vyplýva to zo zámeru, ktorý šenkvické družstvo predložilo na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Prvá plne robotická farma by mohla byť realitou koncom budúceho roka. A ako by jej to pomohlo? Kým na chov stáda 400 kráv treba podľa farmárov okolo 12 pracovníkov, v Šenkviciach si vystačia s tromi. „Všetko bude riešené cez počítače, bude tu zabezpečené robotické dojenie a kŕmenie. Všetko sa naprogramuje a človek to potom už iba kontroluje,“ vysvetlil pre HN detaily zámeru Karol Motyka, predseda Poľnohospodárskeho družstva v Šenkviciach. Dodáva, že bez ľudí sa niektoré činnosti nezaobídu: dobytok treba liečiť, budú pri pôrodoch alebo pri vedení evidencie zvierat. Investícia do modernizácie farmy by mala presiahnuť tri milióny eur.


Hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová vysvetľuje, že p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.