Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2019, 09:40

Slovenská ekonomika ťaží z exportu, rastieme rýchlejšie ako Česko

Vyplýva to z dnešných údajov Štatistického úradu.

Slovenská ekonomika ťaží z exportu, rastieme rýchlejšie ako Česko
Zdroj: Reuters

Slovenská ekonomika v prvom tohtoročnom štvrťroku vzrástla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 0,9 percenta.

V porovnaní so štvrtým kvartálom minulého roka, kedy dosiahla medzikvartálne zvýšenie o 0,8 percenta, to znamená zrýchlenie rastu. Vyplýva to z dnešných údajov Štatistického úradu, ktorý tak potvrdil svoj skorší odhad.

Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska v prvom štvrťroku zrýchlilo na 3,7 percenta zo 3,6 percenta v poslednom minuloročnom štvrťroku. Ekonomiku krajiny podporil hlavne export, tempo rastu spotreby domácností a štátu sa zmiernilo.

Ekonomika Slovenska rástla v sledovanom období rýchlejšie ako HDP Česka, ktorý stúpol medziročne o 2,6 percenta a medzikvartálne o 0,6 percenta.

Slovenská centrálna banka (NBS) na konci marca výraznejšie zhoršila výhľad ekonomického rastu na tento aj na budúci rok.

Dôvodom bol najmä pravdepodobne slabší zahraničný dopyt a prehodnotenie termínu nábehu produkcie v automobilovom priemysle, ktorý je hlavným ťahúňom hospodárstva.

Pre tento rok NBS znížila odhad rastu HDP na 3,5 percenta z predchádzajúcich 4,2 percenta a pre budúci rok na 3,4 percenta zo štyroch percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.