Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2019, 00:00

Bratislava má veľký potenciál. Jedna vec sa však dá vylepšiť, hovorí odborník z Kodane

Bývalý viceprimátor Kodane pre technologické a environmentálne záležitosti Morten Kabell v rozhovore pre HN hovorí, že zbaviť sa predsudkov a uvoľniť miesto zelenej doprave možno aj v Bratislave.

Bratislava má veľký potenciál. Jedna vec sa však dá vylepšiť, hovorí odborník z Kodane
Zdroj: HN Peter Mayer

Aký je váš dojem z Bratislavy, všimli ste si počas svojej návštevy, že by v nej niečo chýbalo?
Bezpečné a zabezpečené cyklotrasy sú jednou z vecí. Ak mesto skutočne chce byť v európskom popredí zelenej mobility, to je niečo, do čoho by som vstúpil a zabezpečil. Bratislava má veľmi pekné centrum, ktoré je schodné, príjemné a o ktorom viem, že je veľmi obľúbené medzi turistami a cudzincami. Takže je tu veľký potenciál. Ale je tu stále množstvo vecí, ktoré možno posunúť ďalej. A jednou z nich je podľa môjho názoru dobrá sieť cyklistickej infraštruktúry, ktorá by Bratislavčanom výrazne uľahčila presúvanie.

Mnohí obyvatelia mesta sú skeptickí voči plánom súčasného vedenia mesta rozšíriť cyklistickú infraštruktúru v meste. Zamýšľajú sa najmä nad tým, či je pre ňu v meste dostatok miesta. Čo na to hovoríte?
V skutočnosti je tu množstvo miesta na vytvorenie skvelého cyklomesta. Čo možno vidieť v mestách, ktoré tieto zmeny zaviedli je, že zrazu získali vo všeobecnosti omnoho lepšiu mobilitu ako mali predtým. A dôvodom je, že hromadná doprava a cyklistika sú dva typy dopravy, ktoré dokážu prepraviť najviac ľudí. Takže v momente, ako začnete odoberať priestor vyhradený pre autá a pridávať priestor pre cyklistov, mobilita v meste sa zvýši, a nie naopak. Priemerné auto kdekoľvek v Európe stojí 95 až 97 percent času na jednom mieste. To je plytvanie miestom. Takže ak máte veľa zaparkovaných áut, máte vlastne množstvo priestoru, ktorý nie je využitý. Ak ten priestor aktivujete, zrazu je možné zvýšiť mobilitu. Rozumiem, prečo majú ľudia obavy a pýtajú sa, či starosta robí správnu vec. Pretože sme len ľudia, vždy máme obavu z toho, čo má prísť – vieme, čo máme a nevieme, čo dostaneme. Avšak skúsenosti zo všetkých miest, ktoré sa stali priateľskými voči cyklistike, dokazujú, že mobilita sa v nich výrazne zvýšila. Ďalšou obavou býva, že ľudia, ktorí autá potrebujú, a môže ísť napríklad o zásobovanie či ľudí so zdravotným znevýhodnením, aj títo ľudia si zaslúžia premiestňovať sa po meste bez státia v zápchach. A zápchy vytvárajú autá. Máme veľa lenivých ľudí, ktorí by v skutočnosti mohli použiť električku alebo bicykel, ale vozia sa v autách a vytvárajú zápchy aj pre ľudí, ktorí ich potrebujú najviac. A to nie je fér.


Vašou prácou v Kodani bolo rozvíjať cyklistickú infraštruktúru. Do akej miery ste museli meniť zmýšľanie a názory ľudí?
Keď som v Kodani vyrastal, bolo to mimoriadne autocentrické mesto. Mali sme množstvo pruhov pre autá, minimum cyklotrás a veľmi úzke chodníky. Čo sa stalo, je, že Kodančania povedali „dosť“. Boli unavení – rodičia boli unavení z toho, že nemôžu pustiť deti samy do školy. Obyvatelia boli unavení z toho, že všetky námestia slúžili ako parkoviská. Pretože nimi boli, neboli to miesta, kde by ste sa mohli stretnúť a posedieť s priateľmi, alebo si len tak užívať okolitú architektúru. Nebolo tam nič. Kodančania si povedali, že stačilo, a ch

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.