Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2019, 11:32 Aktualizované dňa 10.06.2019 o 12:50

Železnice dostanú 21 moderných súprav. Stáť to bude viac ako 75 miliónov eur

Železnice na tento projekt získali z eurofondov takmer 75 miliónov eur. Ďalších takmer 2,2 milióna eur prispel dopravca z vlastných zdrojov.

Projekt modernizácie vozidlového parku a opravárenskej infraštruktúry, podporený z európskych zdrojov, prinesie Slovensku v nasledujúcich dvoch rokoch najviac nových vlakov pre regionálnu železničnú dopravu.

Moderné dopravné prostriedky

Zástupcovia ministerstva dopravy, Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a ŽOS Vrútky predstavili vo Zvolene novú dieselmotorovú jednotku série 861, ktorá je prvým vozidlom z celkovo objednaných 21 kusov, ktoré ZSSK očakáva od dodávateľa do konca roka 2020.

​Výrobcom vlakových jednotiek sú ŽOS Vrútky. "Do konca tohto roku by mal dodávateľ Železničnej spoločnosti Slovensko odovzdať ešte osem kusov a v roku 2020 ďalších 12 kusov," povedal TASR predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Dodané vlakové jednotky budú jazdiť v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Podľa predsedu predstavenstva ŽOS Vrútky Petra Maleca ide o moderné a environmentálne dopravné prostriedky, ktoré cestujúcim ponúkajú vyšší komfort a kultúru cestovania, a tiež bezpečnosť a spoľahlivosť prepravy.

Takmer 75 miliónov eur z eurofondov

Vlaky disponujú kapacitou 115, respektíve 171 miest na sedenie (podľa typu vlaku) a 80, respektíve 120 miest na státie. Všetky budú vybavené klimatizáciou, wi-fi pripojením, informačným systémom pre cestujúcich, kamerovým systémom i systémom počítania cestujúcich.

ZSSK počíta do roku 2022 aj s dodávkou 25 kusov moderných elektrických vlakových jednotiek, piatich hybridných elektrických vozidiel a jedným multifunkčným rušňom.

Dodanie dieselových jednotiek je výsledkom projektu Modernizácia vozového parku ŽKV v rámci OP II - 1. časť. ZSSK získala naň príspevok z eurofondov vo výške takmer 74,84 milióna eur. Ďalších takmer 2,2 milióna eur prispel dopravca z vlastných zdrojov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.