Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2019, 00:00

Aj menšie firmy chcú expandovať do zahraničia

V rozhovore pre HN upozornil člen predstavenstva a riaditeľ divízie firemného a investičného bankovníctva UniCredit Bank Slavomír Beňa aj na to, že firmy málokedy získajú venture alebo private equity kapitál.

Aj menšie firmy chcú expandovať do zahraničia
Zdroj: UniCredit

O Slovensku sa zvykne hovoriť, že je akousi montážnou dielňou Európy. Vy pracujete priamo s firmami. Mení sa postupne táto situácia a rastú aj iné odvetvia?
S prívlastkom montážna dielňa sa často spája najmä automobilový priemysel, ktorý je síce kľúčovým odvetvím slovenskej ekonomiky, avšak ani zďaleka nie je jediným. Čiže nie sme postavení len na automobilovom priemysle, ale faktom je, že máme väčší podiel strojárstva a výrobných podnikov na celkovej ekonomike ako iné krajiny. Druhou celkom prirodzenou charakteristikou slovenskej ekonomiky je veľkosť trhu, ktorá sa premieta aj do intenzity zahraničného obchodu. Náš podiel zahraničného obchodu na HDP je jeden z top piatich až desiatich krajín na svete. Čiže veľká otvorenosť a veľký podiel priemyselnej výroby, podobne je na tom však aj Česko a Nemecko. Samozrejme, tá druhá strana mince pri takejto štruktúre ekonomiky je to, že pridaná hodnota je veľmi závislá od trhu práce, ten je však veľmi napätý a pomaly sa začína vyčerpávať. Je preto výzvou smerovať viac a viac k vzdelanostnej ekonomike.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.