Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2019, 11:04

Slovensko čiastočne odškodní farmárov za sucho, štát vyčlenil 17 miliónov eur

Štát bude kompenzovať od 35 do 90 percent strát.

Slovensko čiastočne odškodní farmárov za sucho, štát vyčlenil 17 miliónov eur
Zdroj: MAFRA/Anna Vavríková

Slovensko čiastočne odškodní farmárov za straty, ktoré im v roku 2017 spôsobilo výrazné sucho. Štát na tento program vyčlenil 17 miliónov eur, informovalo ministerstvo pôdohospodárstva. 

O odškodné za sucho môžu žiadať poľnohospodári, ktorých produkcia sa pre výrazné sucho v roku 2017 znížila o viac ako 30 percent a ktorí predtým nahlásili škody.

Výpadok na úrode kvôli suchu, ktorý Štatistický úrad vyčíslil na 52 miliónov eur, nahlásilo vyše 200 podnikateľov. Štát bude kompenzovať od 35 do 90 percent strát, a to v závislosti od toho, či žiadateľ napríklad využíval závlahový systém alebo bol poistený.

Malým a stredným poľnohospodárom štát tiež uhradí väčšinu zaplateného poistného na krytie strát spôsobených prírodnými katastrofami. Hodnota tohto programu predstavuje štyri milióny eur.

Spustenie programu čiastočnej kompenzácie strát za sucho a dotácie na poistenie, ktoré Slovensko konzultovalo aj s EÚ, uvítala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

V roku 2017 postihol nedostatok zrážok najmä západnú a južnú časť Slovenska. V niektorých regiónoch množstvo zrážok dosiahlo menej ako polovicu dlhodobého priemeru.

Sucho spôsobilo zníženie úrody množstva plodín vrátane obilia, kukurice, repky alebo cukrovej repy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.