Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2019, 12:35

Platy Slovákom rástli aj v apríli. Pozrite si, kde sa mzdy zvýšili najviac

Najvyššie platy majú pracovníci informačných a telekomunikačných technológiách.

Platy Slovákom rástli aj v apríli. Pozrite si, kde sa mzdy zvýšili najviac
Zdroj: Archív HN

Priemerné mzdy na Slovensku naďalej rastú. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu, ktorý zverejnil priemerné mzdy vo vybraných odvetviach za apríl 2019. 

Kým v minulom roku si ľudia našli na výplatnej páske v priemere 1013 eur, v prvom štvrťroku 2019 to už bolo 1023 eur.

Priemerný zárobok v hospodárstve

Zárobok cez tisícku už pritom štatistici evidovali. Na konci roka však zamestnanci obvykle dostávajú odmeny či trináste platy, čo môže priemer dvihnúť aj o sto eur. Výkyvy počas roka ilustruje aj nasledujúci graf.

Vývoj miezd v apríli

Mzdy rástli v apríli vo všetkých sledovaných odvetviach, najvýraznejšie v odvetví informačné a komunikačné činnosti. V tomto odvetví Slováci zarábajú aj najviac. Priemerná nominálna mesačná mzda sa zvýšila v apríli 2019 oproti aprílu 2018 v informačných a komunikačných činnostiach o 15,8 percenta.  

Najmenej Slováci zarábajú v reštauráciách a pohostinstvách.

Slováci nemajú vyššie platy len na papieri, ale stúpa aj priemerná reálna mzda. Čiže rozdiel medzi nominálnym platom rastom cien. Reálne mzdy rástli v skoro všetkých sledovaných obdobiach. Znížila sa len v oprave motorových vozidiel.

Priemerná reálna mesačná mzda v apríli 2019 medziročne vzrástla v informačných a komunikačných činnostiach o 13,2 percenta, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 9,8 percenta, priemysle o 5,7 percenta, doprave a skladovaní o 4,7 percenta, vo vybraných trhových službách o 4,5 percenta, v ubytovaní o 3,7 percenta, vo veľkoobchode o 2,5 percenta, v maloobchode o 2,2 percenta a v stavebníctve o dve percentá. Znížila sa len v predaji a oprave motorových vozidiel o 1,3 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.