Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2019, 00:00

Fabrika na výrobu hranolčekov aj salaš. Plán na premenu hornej Nitry je hotový​

Úrad Richarda Rašiho predstavil detaily plánu, ako bude vyzerať banský región po útlme uhlia.

Fabrika na výrobu hranolčekov aj salaš. Plán na premenu hornej Nitry je hotový​
Zdroj: TASR

V 60. rokoch boli Nováky najväčšou elektrárňou na Slovensku. Dnes je však jasné, že do piatich rokov už uhlie spaľovať nebudú. S tým počíta Akčný plán transformácie hornej Nitry, ktorý včera zverejnil kabinet vicepremiéra Rašiho. Ten obsahuje dlhoočakávaný zoznam projektov, rozdelených do štyroch pilierov, ktorými chce štát spraviť región modernejším a ekologickejším.

Štyri základné piliere akčného plánu:


1. Rozvoj infraštruktúry
Aby sa mohol hornonitriansky región rozvíjať, bude potrebovať nové cesty. Podľa analýzy výskumného centra Európskej komisie JRC sa totiž aktuálna dostupnosť pohybuje na úrovni 35 až 45 percent priemeru Únie a zároveň patrí k podpriemerným aj na Slovensku. V pláne je preto výstavba zhruba 150 kilometrov rýchlostných ciest za 2,5 miliardy eur, nové napojenie na diaľnicu, ale i posilnenie železničnej dopravy tak, aby mohla konkurovať cestnej doprave.


Rozvoju turizmu má pomôcť rozšírenie využívania letiska v Prievidzi. Modernizovať sa budú aj telekomunikácie zavedením dostupnejšieho vysokorýchlostného internetu. Cieľom je taktiež rozvíjať verejnú osobnú dopravu a alternatívne formy dopravy, ktoré prispejú k udržateľnej mobilite a odľahčia dopravné tepny od zhustenej premávky, ktorá sa očakáva s prílevom investícií do regiónu. Zelenšiu doprav

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.