Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2019, 10:45 Aktualizované dňa 14.06.2019 o 12:20

Vlajková loď sociálnych opatrení Smeru bude stáť 145 miliónov eur, potvrdil Fico

Robert Fico je presvedčený, že slovenská ekonomika sociálne opatrenia zvládne.

Predseda Smeru Robert Fico zosumarizoval sociálne opatrenia, ktoré jeho strana aktuálne presadzuje a sú už predložené v parlamente. Je presvedčený, že slovenská ekonomika sociálne opatrenia zvládne.

"Padlo rozhodnutie, že ideme do razantného zvýšenia rodičovského príspevku," priblížil expremiér.

Dotkne sa 140-tisíc ľudí

Návrh zákona pracujúcej žene zvýši rodičovský príspevok o 150 eur, v prípade nepracujúcej ženy ide o sumu 50 eur. Aktuálne predstavuje tento príspevok 220 eur. 

"Chceli sme urobiť rozdiel medzi ženou, ktorá nepracovala a ktorá pracovala," vysvetlil Fico.

Zvýšenie rodičovského príspevku by sa malo dotknúť približne 140-tisíc ľudí a toto opatrenie by malo stáť približne 145 miliónov eur. "Je to vlajková loď sociálnych opatrení, ktoré teraz ponúkame," vyhlásil šéf Smeru.

Rodičia prvákov dostanú 100 eur

Ďalším sociálnym opatrením Smeru predloženým v parlamente je 100-eurový jednorazový príspevok pre rodičov, ktorým nastupuje dieťa do prvého ročníka základnej školy. Vytvorená bola v štátnom rozpočte aj rezerva, z ktorej by sa malo toto opatrenie financovať.

V praxi bude príspevok vyplácaný v podobe jednorazového zvýšenia prídavku na dieťa o 100 eur. Rodičia dostanú tento príspevok automaticky v októbri tohto roka, nemusia oň žiadať.

Fico spomenul aj obedy pre deti v školách zadarmo a zdvojnásobenie vianočného príspevku pre dôchodcov. V budúcnosti je podľa neho reálna transformácia vianočného príspevku na 13. dôchodok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.