Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2019, 10:42

Ceny na Slovensku rastú naďalej. Pozrite sa, kde v máji vzrástli najviac

Ceny rástli skoro vo všetkých oblastiach.

Ceny na Slovensku rastú naďalej. Pozrite sa, kde v máji vzrástli najviac
Zdroj: Dreamstime

Spotrebiteľské ceny na Slovensku v máji tohto roka medziročne vzrástli v úhrne o 2,7 percenta. Medzimesačne stúpli o 0,3 percenta.

Vyplýva to z najnovšie zverejnených údajov Štatistického úradu. Ceny rástli skoro vo všetkých oblastiach. Najviac v oblasti reštaurácie a hotely. V doprave ceny naopak klesli, uvádzajú štatistici. 

V priemere za päť mesiacov tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka spotrebiteľské ceny v úhrne stúpli o 2,4 percenta.

Index spotrebiteľských cien v máji 2019 oproti aprílu 2019 vzrástol v domácnostiach zamestnancov a v domácnostiach dôchodcov zhodne o 0,3 percenta, v nízkopríjmových domácnostiach o 0,4 percenta.

Index spotrebiteľských cien sa v máji 2019 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 2,6 percenta, domácnosti dôchodcov o 3,1 percenta a za nízkopríjmové domácnosti o 2,8 percenta.

V priemere za päť mesiacov tohto roka sa medziročne index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 2,4 percenta, domácnosti dôchodcov o 2,8 percenta a za nízkopríjmové domácnosti o 2,6 percenta.

ŠÚ SR zverejnil v piatok aj údaje o jadrovej a čistej inflácii. V máji tohto roka miera medziročnej inflácie v úhrne dosiahla hodnotu 2,7 percenta. Jadrová inflácia dosiahla hodnotu 2,3 percenta a čistá inflácia hodnotu 1,9 percenta.

V máji 2019 medzimesačne úhrnnú infláciu jadrová inflácia ovplyvnila 0,34 percentuálnymi bodmi, regulované ceny a nepriame dane úhrnnú infláciu neovplyvnili. Ceny potravín jadrovú infláciu ovplyvnili 0,15 percentuálnymi bodmi, čistá inflácia jadrovú infláciu ovplyvnila 0,19 percentuálnymi bodmi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.