Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2019, 00:00

Infláciu potiahli mäso a zemiaky. Zdražujú aj hotely

Infláciu potiahli mäso a zemiaky. Zdražujú aj hotely
Zdroj: Peter Mayer

Nečakane prudké zdražovanie spôsobili minulý mesiac trhové šoky v kombinácii s rastúcimi nákladmi na zamestnanecké platy. Zdražovanie ropy na svetových trhoch, ktoré v predchádzajúcich mesiacoch vytlačilo nahor cenny pohonných látok, ešte úplne neodznelo.


V máji dosiahla miera medziročnej inflácie hodnotu 2,7 percenta, informoval v piatok Štatistický úrad. V apríli bola miera inflácie na úrovni 2,3 percenta, kam klesla z marcových 2,7 percenta.


„Spotrebiteľská inflácia sa posledné mesiace rozkývala,“ poznamenal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. „Po prekvapivo slabšom raste cien v apríli prekvapil máj na opačnej strane a priniesol rýchlejší rast cien, ako boli naše i priemerné trhové čakávania, ktoré boli na úrovni 2,4 percenta,“ vysvetľuje analytik.


Zrýchlenie spôsobilo zdražovanie potravín, konkrétn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.