Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2019, 13:03

Náklady na prácu sa na Slovensku prudko zvýšili, sme na špici Únie

Zaradili sme sa tak na tretiu priečku spomedzi členských krajín Európskej únie.

Náklady na prácu sa na Slovensku prudko zvýšili, sme na špici Únie
Zdroj: Pavol Funtál

Mzdové náklady sa slovenským firmám v prvom kvartáli zvýšili najviac za dva roky. Zaradili sme sa tak na špičku krajín Európskej únie.

Index nominálnych pracovných nákladov narástol o 2,4 percenta v prvom štvrťroku v porovnaní s rovnakým obdobím predošlého roka, ukázali pondelkové údaje Eurostatu.

Ide o druhý najrýchlejší nárast od čias eurokrízy v roku 2011. Dynamickejšie ako v predošlom štvrťroku sa index vyvíjal iba v treťom kvartáli minulého roka.

Na Slovensku sa pracovné náklady - tvorené mzdovou a nemzdovou zložkou - zvýšili o 8,7 percent v úvodných troch mesiacoch roka v medziročnom porovnaní.

Zaradili sme sa tak na tretiu priečku spomedzi členských krajín Európskej únie. Rýchlejšie sa náklady na pracovníkov zvyšovali len firmám v Rumunsku a Bulharsku.

Mzdová zložka nákladov práce u nás narástla o 8,7 percenta. Išlo o najvýraznejší skok od prvého kvartálu 2009. Nemzdové položky sa zvýšili o 8,8 percenta. Vyššiu dynamiku ukazujú európske štatistiky naposledy na konci roka 2017.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.