Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2019, 00:00

Na Slovensko sa dostalo mäso so salmonelou. Úrady naň upozornili neskoro

Z Česka k nám bolo dovezené mäso so salmonelou. V čase, keď na to české kontroly upozornili, bolo už pravdepodobne zjedené.

Na Slovensko sa dostalo mäso so salmonelou. Úrady naň upozornili neskoro
Zdroj: Reuters

Na Slovensko doviezli mäso zo susedného Česka. Prebrali ho pracovníci skladu obchodného reťazca Kaufland v Ilave. Českí kontrolóri však následne našli v tomto mäse salmonelu. Zvyšné štáty Európskej únie a tiež Európsku komisiu o tom informovali prostredníctvom Rýchleho výstražného systému pre potraviny a krmivá RASFF v utorok 11. júna. V tomto systéme sa však informatívna správa objavila až v piatok 14. júna. Teda v čase, keď už boli chladené kuracie stehná a krídelká s najväčšou pravdepodobnosťou zjedené spotrebiteľmi.


„Išlo o čerstvé mäso. Kým odobrali vzorku a vyšetrili ju, ubehlo približne päť dní, a tak ľudia mäso zjedli alebo sa vypredalo,“ objasnil prípad Jozef Bíreš, šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Hovorkyňa Kauflandu Lucia Langová zase na margo celej veci uvádza, že „slovenské kontrolné orgány nevydali v tejto súvislosti žiadnu oficiálnu informáciu, preto sme presvedčení, že vo vzťahu k spotrebiteľovi ide o čisto informatívne upozornenie“.

Viacero medzier
Medzi štátmi E

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.