Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2019, 00:00

Vlaky sa na 160-ku rozbiehajú pomaly

Železnice majú rozbehnuté viaceré projekty, boria sa však s obstarávaním aj posúvaním termínov dostavby.

Vlaky sa na 160-ku rozbiehajú pomaly
Zdroj: TASR

Dopĺňanie mozaiky rýchlejších železničných tratí z Bratislavy do Košíc je procesom na desiatky rokov. Najdlhším úsekom, po ktorom v súčasnosti na Slovensku prejdú vlaky rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu, je trať z Bratislavy do Púchova. Železničiari sa plánov nevzdávajú a ak im ich nič neskríži, zrýchlenú jazdu by si po trojročnej prestavbe mohli dopriať v roku 2030 aj cestujúci z Kysaku do Košíc.

Dvesto vlakov, ktoré denne úsekom prejdú, dokáže ísť zatiaľ najviac 120-kou. Zámer modernizovať 15-kilometrový úsek trate predložili na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Za odhadovaných 377 miliónov eur očakávajú okrem rýchlejšej trate napríklad aj nový viac než osemsto metrov dlhý tunel, ale aj nahradenie troch priecestí nadjazdmi, opravu mostov a nástupíšť pre cestujúcich.

Vlaky brzdia námietky súťažiacich
Plynulej 160-ke z Bratislavy do Žiliny bráni obnova trate z Púchova do 16 kilometrov vzdialenej Považskej Teplej. Práce prebiehajú, no sú náročné – súčas

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.