Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2019, 12:16

Ceny potravín zdraželi najrýchlejšie v tomto roku. Hlavným ťahúňom je zelenina, ukazuje analýza

Vyplýva to z aktuálnej analýzy Slovenského farmárskeho družstva.

Ceny potravín zdraželi najrýchlejšie v tomto roku. Hlavným ťahúňom je zelenina, ukazuje analýza
Zdroj: Dreamstime

Ceny potravín a nealkoholických nápojov v máji 2019 na Slovensku medziročne zdraželi o 3,9 percenta.

Jedná sa tak o najrýchlejší medziročný nárast cien potravín a nealkoholických nápojov v tomto roku. Oproti aprílu sa ceny potravín a nealkoholických nápojov zvýšili o 0,8 percenta. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Slovenského farmárskeho družstva (SFD).

"Aktuálnymi ťahúňmi medziročného rastu cien potravín sa stali viaceré druhy zeleniny ako kapusta, cibuľa, petržlen či zeler, ktoré si na svoje konto pripísali cenový nárast o desiatky percent. O vyše polovicu ale zdražel aj mak," spresnila analytička SFD Eva Sadovská.

Za zmienku podľa nej stojí aj aktuálna cena zemiakov. "Za jeden kilogram zemiakov sme v máji 2019 zaplatili v priemere 1,07 eura, čo je jednoznačne najvyššia cena od začiatku milénia. Priemerná cena zemiakov ešte nikdy neprekročila úroveň jedného eura za jeden kilogram. Medziročne si tak za túto tradičnú potravinu Slovákov priplácame viac o takmer 52 percent," poznamenala.

Drahšie pečivo

​Uviedla, že aj pekárenské výrobky sú drahšie ako vlani. Ceny rožkov sú vyššie o takmer 10 percent.

"O vyše desatinu si ale v porovnaní s vlaňajškom priplácame taktiež za chlieb, vianočku, ale aj parenú knedľu či lístkové cesto. Pšeničná polohrubá múka zdražela medziročne až o takmer 17 percent. Pekárom sa nepozdávali príplatky za prácu v noci či cez víkendy. A ak zohľadníme fakt, že cena múky a následne výrobkov z nej závisí každoročne od úrody naviazanej na počasie, tak aktuálny nárast cien týchto produktov neprekvapuje," informovala.

Lacnejšie jablká

Naopak, podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR sú podľa Sadovskej lacnejšie ako vlani jablká, a to takmer o tretinu. "O 10 percent až 20 percent ale zaplatíme menej aj za iné druhy ovocia ako hrozno, citróny, mandarínky, kiwi alebo pomaranče," doplnila.

Priblížila, že počas vlaňajšieho roka "lámali cenové rekordy" vajcia, a to v dôsledku fipronilovej krízy a mliečne výrobky v dôsledku mliečnej či maslovej krízy.

Tento rok sa zatiaľ nič podobné nedeje. Vajcia sú v súčasnosti o sedem percent lacnejšie ako vlani. Aj ceny viacerých mliečnych výrobkov sú porovnateľné s tými vlaňajšími a niektoré sú dokonca aj o niečo nižšie, ako napríklad trvanlivé polotučné mlieko s cenou nižšou o 2,6 percenta.

"Už asi jeden a pol roka badáme v obchodoch aj nižšiu cenu cukru, čo súvisí so zrušením kvót v októbri 2017. Aktuálne je kryštálový cukor lacnejší ako vlani o 3,5 percenta, keď za jeden jeho kilogram zaplatíme v obchode v priemere 0,69 eura. Oproti cenám spred októbra 2017 sa ale stále jedná o cenu nižšiu približne až o pätinu," dodala analytička SFD.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.