Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2019, 14:49 Aktualizované dňa 19.06.2019 o 15:46

U.S. Steel Košice reagujú na situáciu na trhu, odstavujú vysokú pec

Firma čelí dodatočným nákladom z dôvodu prísnych environmentálnych a klimatických politík a sociálnych štandardov EÚ.

U.S. Steel Košice reagujú na situáciu na trhu, odstavujú vysokú pec
Zdroj: Oliver Ondráš

Košické oceliarne sa rozhodli chrániť svoj biznis. Od zajtra U.S. Steel Košice odstaví vysokú pec číslo dva a prispôsobí výrobu a sortiment výrobkov aktuálnej situácii a dopytu zo strany zákazníkov.

Reagujú tak na situáciu na trhu s oceľou v Európskej únii, ktorý je masívne zasiahnutý oceľovými výrobkami dovážanými do EÚ, píše sa v tlačovej správe spoločnosti.

"Podnikáme na európskom trhu, ktorý bol zasiahnutý dovozom ocele z krajín s neférovými a nerovnými podmienkami obchodovania," píšu oceliari.

Firma je pritom najväčším zamestnávateľom na východnom Slovensku a druhým najväčším súkromným zamestnávateľom v krajine. Vo fabrike pracuje viac ako 12-tisíc ľudí.

Vysoké náklady

To vyústilo do situácie, kedy firma čelí dodatočným nákladom z dôvodu prísnych environmentálnych a klimatických politík a sociálnych štandardov EÚ, ktoré konkurenti nemusia dodržiavať. 

"Nedočkali sme sa žiadnych rýchlych a rozhodných opatrení od inštitúcií EÚ, ktoré by mali adekvátne podporovať naše odvetvie," píše sa v stanovisku firmy U.S. Steel Košice. 

Ohrozenie podnikania

Firma tvrdí, že zápasí s obzvlášť vysokými nákladmi na elektrinu, emisnými povolenkami, ako aj vyššími nákladmi na suroviny a predajnými cenami. Všetky tieto veci ohrozujú naše podnikanie, píšu v stanovisku. 

"Ak sa tieto špecifické podmienky nedostanú do rovnováhy, významne to ovplyvní náš podnik, našich zamestnancov a všetkých, ktorých sa naše podnikanie týka," dodávajú.

Európski oceliari varovali

Výrobcovia ocele v Európskej únii (EÚ) začiatkom júna upozornili na to, že Európu zaplavuje oceľ z iných regiónov v dôsledku zavedenia ciel na jej dovoz do USA.

Poukázali na globálnu nadmernú kapacitu ocele a využívanie trhu EÚ ako dampingového skladu na celosvetové nadbytočné množstvá ocele. Varovali, že ohrozené sú tisícky pracovných miest a EÚ musí preto konať.

Zvyšovanie miezd

V pondelok došlo v U. S. Steel Košice k podpísaniu nového dodatku ku kolektívnej zmluve medzi vedením podniku a odbormi. Mesačná mzda sa podľa neho od 1. mája zvyšuje každému zamestnancovi o 40 eur.

Súčasťou dohody je okrem iného vyplatenie jednorazovej odmeny v decembri vo výške 100 eur po splnení hospodárskych výsledkov stanovených za 12 mesiacov tohto roku. Zároveň doterajšia variabilná mzdová platba ostáva vo výške deväť percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.