Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2019, 00:00

Keramika v mrkvovom koláči či kúsky plastu v pive. Aj to jedia Slováci

Kúsky gumy, plastu, kovu, malé kamienky, ale aj čiastočky skla či keramiky. To je iba malá časť z nejedlých predmetov nachádzajúcich sa v potravinách, ktoré denne konzumujeme.

Keramika v mrkvovom koláči či kúsky plastu v pive. Aj to jedia Slováci
Zdroj: Reuters

Tieto potraviny sú pritom riadne zabalené a predávajú sa nielen v reťazcoch v našej krajine, ale aj v celej Európe.


Na podobné prípady upozorňuje Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá RASFF. Za tento rok do dnešného dňa odhalil cudzie telesá v potravinách zatiaľ 76-krát. Počet prípadov stúpa už sedem rokov po sebe. „Všetko čo je iné, než sa uvádza na etikete, je kontaminácia,“ objasňuje šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.


Naposledy koncom mája Holandsko informovalo zvyšok Európy o tom, že z ich krajiny putoval do približne desiatich ďalších štátov mrkvový koláč. Ten obsahoval aj malé plastové čiastočky a keramické fragmenty. Rovnako tu bolo podozrenie aj na prítomnosť kúskov skla. To, že sa do potravín pomerne často dostávajú predmety, ktoré v nich nemajú čo hľadať, potvrdili okrem

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.