Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2019, 11:36

Veľký prieskum medzi Slovákmi, ako hodnotia spokojnosť so životom?

Podľa Štatistického úradu priniesol výskum niekoľko zovšeobecňujúcich záverov.

Veľký prieskum medzi Slovákmi, ako hodnotia spokojnosť so životom?
Zdroj: TASR

Obyvatelia Slovenska hodnotia spokojnosť so svojím životom na stupnici od nuly do desiatich známkou sedem. Čiže sú skôr spokojní ako nespokojní.

Najvyššiu spokojnosť pociťujú obyvatelia Slovenska pri hodnotení vzťahov s rodinou, so susedmi a pri hodnotení svojho zamestnania. Naopak, najhoršie ohodnotili spokojnosť s finančnou situáciou a množstvom voľného času na svoje záľuby.

Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad na základe výsledkov zisťovania EU SILC 2018.

Slováci sú skôr spokojní

"Spokojnosť so svojím životom ohodnotená známkou sedem znamená, že Slováci sú skôr spokojní ako nespokojní, čo uvádzali rovnako aj pred piatimi rokmi," povedal predseda ŠÚ SR Alexander Ballek.

Finančnú situáciu obyvatelia Slovenska ohodnotili známkou 5,9, pričom pred piatimi rokmi oznámkovali svoje príjmy známkou 5,5. V ohodnotení voľného času obyvatelia Slovenska, naopak, pociťujú zhoršenie na 6,7 bodu z pôvodných 7,3.

Najspokojnejší sú Švajčiari

Štatistický úrad zatiaľ nemá k dispozícii najnovšie údaje zo zahraničia. No v porovnaní štátov Európskej únie boli pred piatimi rokmi pri rovnakom zisťovaní najspokojnejší so životom obyvatelia Švajčiarska so známkou 8,0 a najmenej spokojní obyvatelia Bulharska so známkou 5,7.

Podľa Štatistického úradu priniesol výskum niekoľko zovšeobecňujúcich záverov. Ľudia v bohatších krajinách sú spokojnejší so svojím životom než ľudia v chudobnejších krajinách.

Nárast príjmu v konkrétnej krajine však nárast spokojnosti nepriniesol. Vzťah medzi individuálnym príjmom a subjektívnym blahobytom je však podľa Štatistického úradu dôležitý.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.