Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.06.2019, 16:54 Aktualizované dňa 24.06.2019 o 18:58

Na Slovensko má opäť tiecť kontaminovaná ropa. Transpetrol to popiera

Zvýšené hodnoty mali byť namerané na ukrajinsko-slovenských hraniciach.

Na Slovensko má opäť tiecť kontaminovaná ropa. Transpetrol to popiera
Zdroj: Reuters

V južnej časti ropovodu Družba, ktorou tečie ropa aj na Slovensko a do Česka, bola opäť nameraná zvýšená kontaminácia. Informáciu, ktorú ČTK získala od niekoľkých zdrojov, potvrdil český vicepremiér a minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček. Transpetrol kontamináciu ropy poprel.

Zvýšené hodnoty boli podľa neho namerané na ukrajinsko-slovenských hraniciach. Podotkol, že do Česka zatiaľ prúdi čistá ropa a potrvá ešte minimálne dva dni, než do Česka dotečie všetka ropa pred zisteným znečistením.

"Spoločnosť Transpetrol so svojimi obchodnými partnermi analyzuje situáciu a priebežne vyhodnocuje vzorky ropy. Vzhľadom na to, že doterajšie vzorky nepreukázali kontamináciu ropy, pokračuje jej preprava v štandardnom režime," uviedol Transpetrol na otázku ČTK.

Transpetrol tiež oznámil, že ďalšie informácie ohľadom prepravy ropy budú k dispozícii v utorok.

Ropovod vedúci z Ruska sa v Bielorusku rozdeľuje na dve vetvy. Severná vedie do Poľska a Nemecka, južná cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky. Na konci apríla sa do ropovodu Družba dostala ropa znečistená organickými chloridmi, ktoré môžu poškodiť rafinérie. Krajina napojené na ropovod preto dovoz prostredníctvom tohto ropovodu dočasne zastavili. Na Slovensko bol dovoz obnovený koncom mája.

V severnej časti ropovodu vedúcej z Bieloruska do Poľska bola minulú stredu zistená nová kontaminácia ropy organickými chloridmi. Podľa spravodajského portálu RBC to oznámil ruský prevádzkovateľ ropovodov Transnefť. Dodávky ropy boli v tomto úseku prerušené v stredu 19. júna večer a opäť obnovené vo štvrtok 20. júna.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.