Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2019, 00:00

Opäť salmonela v mäse. A znova prišlo z Poľska

Slovenskí kontrolóri upozornili na zásielku poľských kuracích pŕs, ktorá obsahovala baktérie salmonely, minulý piatok.

Opäť salmonela v mäse. A znova prišlo z Poľska
Zdroj: HN Pavol Funtál

Na Slovensko bolo dovezené mäso so salmonelou. Takýto scenár sa tento rok, konkrétne do dnešného dňa, zopakoval sedemkrát. Dodatok, keď bolo krajinou pôvodu salmonelového mäsa Poľsko, platil zo siedmich prípadov päťkrát.

Najnovšie na salmonelové mäso dovezené z Poľska na Slovensko upozornili slovenskí kontrolóri prostredníctvom Rýchleho výstražného systému pre potraviny a krmivá RASFF minulý piatok. Chladené kuracie prsia obsahovali baktérie Salmonely enterica, ktorá sa zaraďuje medzi patogénne, a teda pre človeka nebezpečné, formy.

„Mäso bolo dovezené do prevádzky Mäso-údeniny v Námestove,“ upresnil pre HN šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš. Išlo o 60 kilogramov mäsa od poľského výrobcu Kubex. Keďže mäso bolo tesne pred uplynutím exspirácie, v čase, keď naši kontrolóri prišli na to, že obsahovalo salmonelu, bolo už zjedené.


Nejde o ojedinelý prípad
HN pritom len minulý týždeň upozornili na salmonelové mäso, ktoré sa k nám dostalo z Českej republiky. V čase, keď sme o situácii informovali, však už bolo mäso zjedené. Putovať malo do reťazca Kaufland. „Išlo o čerstvé mäso. Kým odobrali vzorku a vyšetrili ju, ubehlo približne päť dní, a tak ľudia mäso zjedli alebo sa vypredalo,“ objasnil vtedy prípad Bíreš. Hovorkyňa Kauflandu Lucia Langová však vtedy uviedla, že „slovenské kontrolné orgány nevydali v tejto súvislosti žiadnu oficiálnu informáciu, preto sme presvedčení, že vo vzťahu k spotrebiteľovi ide o čisto informatívne upozornenie“.

Aj takéto zdĺhavé postupy informovania spotrebiteľa o tom, kam sa mäso so salmonelou vlastne dostáva, majú za následok fakt, že v čase, keď sa správa dostane na verejnosť, je už neskoro a problémová šarža bola skonzumo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.