Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2019, 00:00

eKasa bez pokút. Štátu ujdú milióny

Nový systém mal priniesť každý mesiac približne 10 miliónov.

eKasa bez pokút. Štátu ujdú milióny
Zdroj: HN Pavol Funtál

Štát ročne príde kvôli daňovým podvodom na DPH o viac ako jeden a pol miliardy eur, čo je približne rovnaká suma ako rozpočet ministerstva školstva na jeden rok. Tento problém má riešiť systém eKasa, ktorý napojí pokladnice priamo na Finančnú správu a zamedzí tak aspoň časti podvodov. Už v tomto roku mal do štátnej kasy priniesť 60 miliónov eur navyše, kvôli odkladu však o veľkú časť z týchto peňazí štát príde.


Susedom sa darí viac
Systém už však funguje a sú podnikatelia, ktorí ho už používajú aj napriek odkladu pokút. Podľa aktuálnych údajov Finančnej správy je napojených 60-tisíc pokladníc, čo je asi jedna štvrtina z celkového počtu. Ak by toto číslo ďalej nestúpalo, každý mesiac by štát v priemere prišiel o 7,5 milióna eur. Toto číslo je však pravdepodobne ešte vyššie, keďže polovica z napojených kás sú virtuálne registračné pokladnice, ktoré využívajú malí podnikatelia. A ako priznala samotná Finančná správa, s prechodom na eKasu mali problém hlavne veľké firmy. Ministerstvo financií pripravuje oficiálny odhad výpadku, ako však uviedla hovorkyňa rezortu Alexandra Gogová, presné čísla zverejnia až koncom týždňa.


V budúcom roku by však eKasa mala priniesť okolo 120 miliónov navyše. Zníži tak daňovú medzeru v maloobchode, ako aj v ubytovacích a stravovacích službách. Tie už tradične patria k najproblémovejším odvetviam.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.