Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2019, 00:00

Horúčavy ženú ceny elektriny nahor. Potrebujeme chladiť

Klimatická zmena a teplotné extrémy spôsobili zdražovanie na komoditnej burze.

Horúčavy ženú ceny elektriny nahor. Potrebujeme chladiť
Zdroj: Pixabay

Počítate s tým, že v lete netreba kúriť, a tak na elektrine ušetríte? To je už minulosťou. Horúce počasie totiž preniklo aj do oblasti energetiky. Klimatizujeme čoraz intenzívnejšie, a tým pádom prudko narastá aj spotreba, teda dopyt po elektrine. A tá na komoditnej burze naberá na cene. Len v júni „vyskočila“ o päť percent a aktuálne stojí 51,5 eura – pritom ešte pred dvomi rokmi sa cena elektriny pohybovala okolo 35 eur za megawatthodinu. Analytici aj ekonómovia navyše očakávajú, že v dôsledku extrémneho počasia ceny budú rásť aj naďalej.


Je to prejav zmeny klímy
„Letá bývali lacnejšie ako zimy, keďže v našej oblasti rástla spotreba hlavne v zime kvôli elektrickému vykurovaniu. Avšak po tom, ako sú letá oveľa teplejšie, rastie počet inštalovaných klimatizácií, a tak rastie aj dopyt po elektrin

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.