Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2019, 00:00

Daniam chýba progresívnosť

Ekonómka a exministerka financií Brigita Schmögnerová v rozhovore pre HN hodnotí vládne sociálne balíčky. Zvýšenie nezdaniteľnej časti zvýhodní bohatších, upozorňuje.

Parlament má v týchto dňoch schvaľovať sociálne balíčky v hodnote asi 500 miliónov eur. Ako vnímate tieto opatrenia? Ide iba o politický marketing pred voľbami alebo sú niektoré z týchto opatrení aj potrebné?
Ja myslím, že áno. Niektoré z týchto opatrení sú potrebné. Prirodzene, že politici to využijú aj pred voľbami. Má to zrejme zvýšiť ich politické preferencie. To je celkom prirodzené, to sa vždy robilo a vždy sa to zrejme aj tak robiť bude.


Keď rozdelíme tieto opatrenia do dvoch kategórií, vidíme opatrenia, ktoré majú vplyv na príjmovú stranu rozpočtu, a opatrenia, ktoré majú vplyv na výdavkovú stranu rozpočtu. Jednoduchšie povedané, buď ľuďom dáme viac peňazí, alebo im budeme menej brať. Ku ktorej z týchto stránok sa prikláňate?
Myslím, že si to treba rozobrať konkrétnejšie. Iste, dá sa to takto rozdeliť, ale ak by som tieto opatrenia chcela hodnotiť, naozaj by sme museli ísť opatrenie za opatrením.


Skúsme teda konkrétnejšie. V balíčku sú návrhy z kategórie – nechávajme ľuďom viac – napríklad zvyšovanie nezdaniteľnej časti, zníženie dane z príjmu firiem, nižšia DPH na potraviny, nižšia DPH pre print. Ako ich hodnotíte?
Dostali sme sa do balíčka daňových opatrení. V danej situácii, keď hovoríme o týchto opatreniach, som voči nim kritická. Môžeme ísť krok za krokom. Začala by som s DPH. Niežeby som nedopriala sebe a iným, aby bola nižšia DPH na potraviny. Na to bolo treba myslieť v roku 2004, keď sa zaviedla rovná 19-percentná daň ako jediná DPH, keď sa zrušila znížená DPH. Ten problém je v tom, že u nás neexistuje niečo ako elasticita cien smerom nadol. To znamená, že vy si síce znížite DPH a tým automaticky znížite príjmy do rozpočtu, ale nemusí sa to odraziť na cenách. Myslím, že týchto skúseností máme naozaj veľa. Takže ten zámer, ktorý mal predkladateľ, d

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.