Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2019, 00:00

Dohľad nad rozpočtom stratil šéfa. Nový nie je

Predsedovi Rozpočtovej rady Ivanovi Šramkovi sa skončilo funkčné obdobie, vláda však stále nenavrhla nástupcu.

Dohľad nad rozpočtom stratil šéfa. Nový nie je
Zdroj: HN Pavol Funtál

Po Ústavnom súde sa do problémov dostáva ďalšia inštitúcia, ktorá dohliada na politikov pri moci. Funkčné obdobie predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivana Šramka sa totiž včera oficiálne skončilo, no parlament zatiaľ neschválil jeho nástupcu. Vláda dokonca poslancom ešte ani nedodala návrh vhodného kandidáta. Má tak pritom urobiť maximálne do mesiaca. Blíži sa však leto a počas neho vláda ani parlament nerokujú. Rada teda zrejme bude podobne ako Ústavný súd fungovať v oklieštenej podobe na neurčitý čas.


Zhoršené vzťahy
Ekonómovia sa pritom zhodujú na tom, že zriadenie tohto ústavného orgánu bolo jedným z krokov, ktoré najvýraznejšie pomohli skvalitneniu verejných financií. Jeho hlavnou úlohou je dohliadať na to, aby sa vláde nevymkol dlh spod kontroly a aby bola zaručená dlhodobá stabilita verejných financií. Ako však priznal aj samotný odchádzajúci predseda Ivan Šramko, rada ako taká nemá žiadne riadiace kompetencie.

A môže tak vláde a parlamentu iba dodať materiály, ktoré im pomôžu prijať správne rozhodnutia. Ako však tvrdí odborník, vzťah medzi radou a politikmi sa v poslednom čase zhoršil. Podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Tomáša Púchleho mal tento orgán pri svojom zrode veľkú váhu pri verejných diskusiách o pokrízovej konsolidácii. „Pri nedávnom katastrofálnom opatrení

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.